Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. marec 2023, 14:11

Smer by podľa Fica v novej vláde otvoril obrannú dohodu s USA

Smer by podľa Fica v novej vláde otvoril obrannú dohodu s USA

FOTO TASR - Jakub Kotian

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár považuje ponuku od Američanov získať s výraznou zľavou bojové vrtuľníky za výhodnú.

Ak bude Smer-SD v novej vláde, chce otvoriť dohodu o obrannej spolupráci s USA, povedal líder strany Robert Fico v relácii Na telo na Markíze.

V pondelok podá Smer trestné oznámenie na členov vlády, ktorí rozhodovali o poslaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine, čo bolo podľa Fica protiústavné.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár pripomenul, že stíhačky sme na rozdiel od Ukrajiny už nevedeli využiť. Ponuku Američanov získať s výraznou zľavou bojové vrtuľníky považuje Kollár za dobrý obchod. „Buďme normálni,“ zareagoval. Podľa Fica bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje.

Predseda parlamentu Kollár je ochotný poslať zástupcu hnutia Sme rodina na zasadnutia okrúhleho stola, ktorý zvoláva budúci týždeň k cenám potravín opozičný Smer, Robert Fico mu za to v relácii poďakoval.

Kollár zároveň kritizoval „marketingový ťah“ reťazcov pri výbere zastropovaných výrobkov. „To bolo ako Black Friday, čo urobili reťazce,“ povedal. Kollár si myslí, že v tejto veci by mal zasiahnuť Protimonopolný úrad SR.

Robert Fico, ktorého Smer sa ocitol v marcovom prieskume Focucu tesne pred Hlasom, sa na Markíze vyjadril aj k možným povolebným spoluprácam.

„Najlepšia by bola po voľbách spolupráca Smeru a Hlasu, ale Peter Pellegrini to ťahá inde,“ vyhlásil s tým, že líder Hlasu chce vytvoriť predovšetkým vládu s Progresívnym Slovenskom, pani Čaputovou a SaS. „Ja to rešpektujem, kto chce kam, pomôžme mu tam,“ povedal Fico.

Boris Kollár označil za nepravdepodobné, že by hnutie Sme rodina vylúčilo povolebnú spoluprácu so Smerom. Na otázku, či ponúkne miesto na kandidátke Sme rodina poverenému ministrovi spravodlivosti Viliamovi Karasovi, odvetil, že „ďakuje za tip, oslovím ho“.

Na otázku, či by bol rád, aby bol Igor Matovič po voľbách opäť ministrom, Boris Kollár neodpovedal. Fico pripustil, že o súčasnej podobe Trestného zákona by v parlamente zahlasoval. Bol by rád, keby Robert Kaliňák opätovne kandidoval. Potvrdil, že chce vyhrať voľby, nekonkretizoval však, či by chcel byť znovu premiérom.  

Remišová: Zníženie DPH na potraviny sa neosvedčilo, vláda pomáha inak

Zníženie dane z pridanej hodnoty na potraviny ako riešenie vysokých cien skúšali v iných krajinách a neosvedčilo sa.

Inzercia

Patrí medzi kratkozraké opatrenia, ktoré nepomáhajú a jednotlivé krajiny ich rušia, konštatovala v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí).

Ako príklad uviedla Poľsko, ktoré malo nulovú DPH na potraviny, ale rušia ju. „V zásade pomohli len obchodným reťazcom. Vôbec sa to neprejavilo na konečných cenách pre spotrebiteľov. Mali obrovské výpadky zo štátneho rozpočtu,“ zdôraznila.

Vláda podľa Remišovej pomáha ľuďom s infláciou v troch rôznych oblastiach. Zásadné je zabezpečenie stabilných cien energií, v čom patrí Slovensko medzi najlepších. „Druhá vec je práca. Nezamestnanosť máme prakticky rovnakú ako pred pandémiou. Z eurofondov sme investovali desiatky miliónov eur na podporu pracovných miest,“ vysvetlila.

Vyzdvihla tiež pomoc rodinám cez vyšší daňový bonus a prídavky na deti, ako aj pomoc dôchodcom.

Podpredseda opozičného Smeru-SD Richard Takáč oponoval, že v eurozóne je Slovensko z hľadiska inflácie druhé najhoršie. Čo sa týka vysokých cien potravín, vláda podľa neho doteraz nespravila vôbec nič. Smer preto zvoláva budúci týždeň odborný okrúhly stôl, kde chcú rokovať s predstaviteľmi obchodných reťazcov, potravinárov, poľnohospodárov aj rôznych odborníkov.

„Na diskusiu je viacero vecí. Je to napríklad zníženie DPH, možno do konca roka na nula percent pri základných vybraných druhoch potravín,“ priblížil opozičný poslanec. Ide podľa neho o zoznam približne 40 položiek, ktoré ľudia nakupujú každý deň. Dlhodobo by potom mohla zostať táto daň napríklad na úrovni päť percent.

Diskusia podľa Takáča môže byť tiež o úľavách na daňovo-odvodovom zaťažení prvovýrobcov. Presadzovať chcú tiež zastropovanie obchodných prirážok obchodníkov pri vybraných základných potravinách.

„Z roka na rok majú vyššie a vyššie zisky. My nechceme bojovať s reťazcami, ale musia byť solidárne,“ zdôraznil s tým, že kým v západných krajinách je zisk obchodných reťazcov bežne na úrovni 2,5 percenta, na Slovensku je to osem percent.

Budúci týždeň sa má v Národnej rade rokovať aj o poslaneckom návrhu na zatvorenie obchodov v nedeľu. Výsledok hlasovania je zatiaľ otvorený. „My máme pri hlasovaní voľnú kartu. Ja osobne sa zdržím,“ avizoval Takáč. Podobný prístup majú podľa Remišovej aj poslanci Za ľudí. „Pri takýchto otázkach hlasujú podľa svojho presvedčenia. Ja by som volila nejaký kompromis,“ dodala.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 10 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.