Akcia Vír
Pred 40 rokmi uskutočnila ŠtB akciu proti františkánskym komunitám
Rehoľník Bystrík Janík je jedinou úplnou obeťou akcie, keďže bol v roku 1986 odsúdený nepodmienečne senátom Okresného súdu Poprad pod vedením Štefana Harabina a po návrate z vyše rok trvajúcej väzby predčasne zomrel.
V období normalizácie v Československu nepovoľoval komunistický režim prijímanie nových členov do reholí a ani ich verejné fungovanie. Aj preto sa rehoľný život preniesol do ilegality a rehole sa rozširovali o tajných členov.
Komunistický režim sa snažil zakročiť proti tajným rehoľným štruktúram. V pondelok 27. marca uplynie 40 rokov od jednej z represívnych akcií komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), zameranej proti tajným františkánom a františkánkam, známej ako Akcia Vír.
„Činnosť tajne pôsobiacich reholí bola istým spôsobom aj výsmechom režimu, ktorý nedokázal tieto tajné cirkevné štruktúry úplne potlačiť ani počas hlbokej normalizácie. Františkáni (OFM) bola rehoľa, ktorú takpovediac úplne nezlikvidovali v 50. rokoch počas Akcie K, preto mala isté štruktúry, a zároveň františkánska či kapucínska spiritualita bola sympatická pre bežných veriacich.
Preto sa režim rozhodol tvrdo a plošne zasiahnuť, takpovediac ako v roku 1950, a bezmála všetkých tajných členov a členky rehole, respektíve Školských sestier sv. Františka, fyzicky zaistiť, vyšetrovať a obviniť zo zločinu marenia dozoru nad cirkvami,“ uviedol pre TASR historik z Ústavu pamäti národa (ÚPN) Patrik Dubovský.
Štátnej bezpečnosti sa podľa neho už koncom roka 1982 podarilo zhabať zoznam všetkých tajných františkánok (školských sestier) na Slovensku. Začiatkom roka 1983 na základe udania bývalého tajného františkána Štefana Náhlika získala ŠtB aj prehľad o tajných františkánoch, ich domoch a spôsobe života.
Rozsiahla Akcia Vír sa uskutočnila na Kvetnú nedeľu 27. marca 1983. Príslušníci ŠtB prepadli domy bratov františkánov a sestier františkánok v Prešove, Košiciach, Poprade, Tvrdošíne, Ružomberku, Bratislave, Jindřichovom Hradci, v Prahe a Plzni. Vykonali domové prehliadky, pri ktorých zhabali náboženskú literatúru, liturgické predmety, písacie stroje, ale aj vkladné knižky.
Bratia františkáni a sestry františkánky boli zatknutí, uväznení a obvinení z marenia dozoru nad cirkvami, pretože tajne vstúpili do františkánskeho rádu a vyvíjali v ňom činnosť.
Podnet na uskutočnenie tejto akcie vyšiel podľa Dubovského z najvyšších ideologických úrovní Komunistickej strany Československa, jej ústredného výboru, ako aj Štátneho úradu pre veci cirkevné, respektíve Slovenského úradu pre veci cirkevné. „ŠtB, ktorá mala na starosti kontrolu cirkví, ich hierarchie, laikov a kňazov, taktiež žiadala, aby sa tvrdo zakročilo proti týmto tajným štruktúram reholí, a to za spolupráce s cirkevnými tajomníkmi Okresného národného výboru (ONV), ako aj Krajského národného výboru (KNV),“ dodal historik.
V spojitosti so zásahom ŠtB vypočúvala aj desiatky ďalších ľudí, ktorí mali kontakt s františkánmi. O zásahu proti františkánskym reholiam informovali zahraničné médiá, protesty proti ich zatknutiu prichádzali z rôznych častí Slovenska aj zahraničia. Poslední obvinení františkáni boli prepustení z väzby 14. júla 1983 a obžaloby proti nim boli stiahnuté.
„Akcia Vír bola vykonaná po celej ČSSR, takže predstavovala zatknutie niekoľkých desiatok ľudí, presné počty nie sú zatiaľ známe, pretože spis o akcii bol skartovaný. Na Slovensku v mužskej časti rehole šlo napríklad o rehoľníkov ako Jaroslav Brázda, Anton Šmíd, Peter Rúčka či Bystrík Janík, ktorý je aj jedinou úplnou obeťou Akcie Vír, keďže bol v roku 1986 odsúdený nepodmienečne senátom Okresného súdu Poprad pod vedením Štefana Harabina a po návrate z vyše rok trvajúcej väzby predčasne zomrel,“ uviedol pre TASR Dubovský.
O Akcii Vír nakrútili v roku 2008 aj dvojdielny dokumentárny film.
Dnes treba vedieť
Čo si treba prečítať na Postoji:
-
Eva Čobejová spomína na dvoch zosnulých umelcov Daniela Heribana a Milku Zimkovú.
-
Jakub Lipták reaguje na Martina M. Šimečku, ktorý adresoval konzervatívcom dva texty, z ktorých vyplýva, že im vôbec nerozumie.
-
Jozef Majchrák sa v komentári zamýšľa nad scenárom, že šancu zostaviť vládu dostanú progresívci.
-
Zuzana Hanusová píše o daroch pre triednu učiteľku, z ktorých sa stala súťaž o prestížny darček.
-
Kristína Votrubová vysvetľuje dianie v Španielsku, kde narastá dopyt po pravici.
Severná Kórea chce vypustiť ďalšiu špionážnu družicu, tentoraz už vraj správne
KĽDR včera potvrdila, že vypustila do vesmíru vojenskú špionážnu družicu. Neobvykle rýchlo však priznala, že zariadenie sa v dôsledku technickej poruchy zrútilo do mora.
Exprezidenta Brazílie odsúdili za korupciu na takmer deväť rokov väzenia
Sedemdesiattriročný Collor, ktorý viedol Brazíliu v rokoch 1990 až 1992, už mal problémy s justíciou.
Bývalý viceprezident Mike Pence údajne oznámi prezidentskú kandidatúru
Trump na svojho bývalého viceprezidenta zanevrel, keď odmietol podporiť jeho snahy o zneplatnenie výsledkov prezidentských volieb z roku 2020.
Sevilla zdolala vo finále Európskej ligy AS Rím a získala siedmu trofej
Pre trénera AS Rím Joseho Mourinha je to prvá prehra vo finále na európskej úrovni.
Pri nočnom útoku na Kyjev prišli o život traja ľudia, medzi obeťami je aj dieťa
Ráno v Kyjeve opäť vyhlásili letecký poplach. Monitorovacie služby avizovali hrozbu útoku balistickými raketami a tvrdia, že sú namierené priamo na ukrajinské hlavné mesto.
Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)
Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.
Šéf vagnerovcov Prigožin
Mali by sa vyšetriť zločiny ruských predstaviteľov pred inváziou a počas nej
Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najotvorenejší útok Prigožina voči ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi a náčelníkovi generálneho štábu Valerijovi Gerasimovovi.
Súhrn udalostí v stredu 31. mája:
- Emmanuel Macron navštívil Slovensko. Vystúpil na Globsecu a stretol sa s prezidentkou.
- Fico hovorí o očierňovaní opozície v Bruseli. Tvrdí, že úradník žiadal NATO o vyslanie tímu. Podľa polície ide o hoax.
- Premiér Ódor sa stretol so šéfkou eurokomisie von der Leyenovou.
- Minister zdravotníctva Palkovič sa chce venovať možnosti chemickej interrupcie na Slovensku.
- Vo veku 71 rokov zomrela známa herečka a spisovateľka Milka Zimková.
- Rusko potvrdilo pád dronu na dve rafinérie na juhu.
- Ruskí protiputinovskí partizáni najímajú tisíce členov na útoky proti Moskve.