Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. marec 2023, 08:42

Honduras prerušil vzťahy s Taiwanom, uznáva existenciu len jednej Číny

Podľa vyjadrenia honduraského rezortu diplomacie je Taiwan neoddeliteľnou súčasťou Číny.

Čína v nedeľu oznámila, že nadviazala oficiálne diplomatické vzťahy s Hondurasom. Ten predtým ohlásil prerušenie vzťahov s Taiwanom. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

"Vlády oboch krajín sa rozhodli uznať jedna druhú a nadviazať diplomatické vzťahy na úrovni veľvyslancov," uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničných vecí.

Honoduras podľa vyjadrenia svojho rezortu diplomacie uznáva existenciu len jednej Číny a Taiwan je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Na svete je v súčasnosti už iba trinásť krajín, ktoré uznávajú Taiwan ako samostatnú krajinu a z oblasti latinskej Ameriky sú to len Belize a Guatemala, pripomína AP. Vzťahy s týmto ostrovom v období posledných rokov prerušila Dominikánska Republika, Kostarika, Nikaragua, Panama a Salvádor.

Peking nedovoľuje krajinám, s ktorými má diplomatické vzťahy, aby udržiavali oficiálne vzťahy s Taiwanom, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia aj napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v reakcii na kroky Hondurasu uviedla, že táto zmena je "súčasťou série nátlaku a zastrašovania zo strany Číny". "Čína dlhodobo potláča medzinárodný priestor (Taiwanu), čím jednostranne ohrozuje regionálny mier a stabilitu," uvádza sa vo vyhlásení jej úradu.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu Čao-sie v nedeľu potvrdil, že Taiwan ukončil svoje vzťahy s Hondurasom s cieľom ochrániť svoju zvrchovanosť a dôstojnosť. Zároveň pripomenul, že Taiwan sa považuje za nezávislú zvrchovanú krajinu.

"Naša krajina nepodľahne nátlaku a zastrašovaniu zo strany čínskej autoritárskej vlády a budeme presadzovať hodnoty slobody a demokracie," uviedol.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.