Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. marec 2023, 08:14

Rusko obvinilo Azerbajdžan z porušenia dohody o prímerí s Arménskom

Podľa ruského ministerstva obrany došlo k porušeniu po tom, čo jednotka ozbrojených síl Azerbajdžanu v sobotu prekročila líniu kontaktu v Náhornom Karabachu.

Rusko v sobotu obvinilo Azerbajdžan z porušenia Moskvou sprostredkovaného prímeria, ktoré ukončilo vojnu s Arménskom v roku 2020, informuje agentúra AFP.

Podľa vyhlásenia ruského ministerstva obrany došlo k porušeniu prímeria po tom, čo jednotka ozbrojených síl Azerbajdžanu v sobotu prekročila líniu kontaktu v Náhornom Karabachu v okrese Šuša. Ministerstvo dodalo, že ruské mierové sily prijali opatrenia, ktoré majú zabrániť eskalácii a vzájomným provokáciám.

Azerbajdžan predtým v ten istý deň oznámil, že prevzal kontrolu nad niektorými poľnými cestami v Karabachu severne od mesta Lačin s cieľom zabrániť využívaniu týchto ciest na dodávky zbraní z Arménska.

Jediná pozemná cesta spájajúca Náhorný Karabach s Arménskom, tzv. Lačinský koridor, je už niekoľko mesiacov pod azerbajdžanskou blokádou, ktorá podľa Arménska zapríčiňuje v Náhornom Karabachu humanitárnu krízu a jej cieľom je odtiaľ vyhnať Arménov. Azerbajdžan tieto tvrdenia odmieta.

Náhorný Karabach je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, väčšinu z jeho 120.000 obyvateľov však tvoria Arméni. Od Azerbajdžanu sa odštiepil počas prvej vojny v 90. rokoch. Obe tieto postsovietske republiky viedli o Náhorný Karabach už dve vojny.

Snahy medzinárodného spoločenstva o trvalé mierové urovnanie tohto konfliktu zatiaľ neboli úspešné.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.