Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. marec 2023, 20:42

Vo Francúzsku násilie poznačilo aj protest proti výstavbe vodných nádrží

Násilné scény z obce Saite-Soline prišli po niekoľkých dňoch celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme.

Francúzske bezpečnostné sily sa v sobotu znova dostali do zrážok s protestujúcimi, ktorí sa snažia zastaviť výstavbu vodných nádrží pre poľnohospodárske odvetvie na juhozápade krajiny. Informovala o tom agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala.

Násilné scény z obce Saite-Soline prišli po niekoľkých dňoch celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme prezidenta Emmanuela Macrona, v dôsledku ktorých zrušili aj štátnu návštevu britského kráľa Karola III. vo Francúzsku.

Na sobotňajšom protestnom sprievode sa podľa miestnych úradov zúčastnilo najmenej 6000 ľudí, organizátori hovorili o 25.000 demonštrantoch. Na akciu dohliadalo vyše 3000 príslušníkov bezpečnostných zložiek vzhľadom na prítomnosť "najmenej 1000" potenciálne násilných aktivistov, z ktorých viacerí prišli z Talianska.

Na mieste výstavby došlo po príchode sprievodu k násilných zrážkam s radikálnymi militantmi. Tí hádzali rôzne predmety a "improvizované výbušniny" na policajtov, ktorí reagovali slzotvorným plynom a vodným delom, uviedli reportéri AFP. Polícia zadržala najmenej 11 osôb.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 57 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.