Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. marec 2023, 17:19

Rezignácia nemeckého biskupa

Podpredseda biskupskej konferencie končí pre zlyhanie v prípadoch zneužívania

Podpredseda biskupskej konferencie končí pre zlyhanie v prípadoch zneužívania

Franz-Josef Bode sa stal biskupom v Osnabrücku v roku 1995, na snímke v roku 2008. Foto: TASR/AP

Biskup Osnabrücku Franz-Josef Bode bol jednou z tvárí tzv. nemeckej synodálnej cesty.

Pápež František v sobotu prijal rezignáciu nemeckého biskupa, ktorý zohrával kľúčovú úlohu v tzv. nemeckej synodálnej ceste a dostal sa pod tlak v súvislosti s riešením sexuálneho zneužívania duchovnými vo svojej diecéze.

Dnešné oznámenie Svätej stolice o prijatí žiadosť osnabrückého biskupa o odstúpenie sa udialo v deň, keď pápež František podpísal aktualizované normy o riešeniach prípadov sexuálneho zneužívania zo strany duchovných.

Doteraz nič nenasvedčovalo tomu, že 72-ročný biskup Bode ponúkol svoju rezignáciu, informovala agentúra CNA Deutsch.

Biskup Franz-Josef Bode predtým odmietol odstúpiť napriek tomu, že správa o zneužívaní zistila, že vo svojej diecéze na severozápade Nemecka zle riešil prípady.

Od roku 2017 bol podpredsedom Nemeckej biskupskej konferencie.

„Dnes strácam svojho najbližšieho spoločníka na synodálnej ceste, ktorá má pred sebou ešte veľa etáp,“ uviedol v reakcii na dnešnús správu predseda konferencie limburský biskup Georg Bätzing.

Inzercia

Čítajte tiež

Len pred dvoma týždňami sa Bode dostal na titulné stránky novín, keď oznámil, že bude implementovať uznesenia prijaté v rámci kontroverzného procesu, vrátane zavedenia liturgického požehnania zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

„Počas takmer 32 rokov mojej biskupskej služby, z toho takmer 28 rokov ako biskup Osnabrücku, som niesol zodpovednosť v cirkvi, ktorá priniesla nielen požehnanie, ale aj vinu.“

„Najmä pri riešení prípadov sexualizovaného násilia zo strany duchovných som mal sám dlho tendenciu zameriavať sa viac na páchateľov a inštitúciu ako na obete,“ priznal Bode. „Prípady som nesprávne posudzoval, často som konal váhavo, urobil som mnoho nesprávnych rozhodnutí a nesplnil som svoju zodpovednosť biskupa,“ uviedol vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.

Ešte pred dvoma mesiacmi Bode opakovane odmietal rezignovať napriek tomu, že v septembri 2022 bola zverejnená predbežná správa o zneužívaní, v ktorej sa uvádza, že v prvých desaťročiach svojho pôsobenia „opakovane“ ponechával ľudí obvinených zo zneužívania vo funkcii alebo ich menoval na iné pozície vrátane riadiacich úloh v pastorácii mládeže.

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 11 hodinami
pred 12 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.