Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. marec 2023, 15:38

Vatikán a pravidlá ochrany pred zneužívaním

Pápež rozšíril zodpovednosť aj na laických lídrov medzinárodných združení

Pápež rozšíril zodpovednosť aj na laických lídrov medzinárodných združení

Foto: TASR/AP

Diecézy majú zriadiť ľahko dostupné úrady alebo kancelárie na podávanie správ o zneužívaní v cirkvi, žiada pápežovo nariadenie.

Po takmer štvorročnom skúšobnom období Vatikán dnes zverejnil aktualizovanú verziu noriem na prevenciu a boj proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých a zraniteľných dospelých.

Najvýznamnejšou novinkou je rozšírenie noriem o zodpovednosti biskupov a rehoľných predstavených aj na laických predstavených medzinárodných združení veriacich uznaných Svätou stolicou.

Nový text bol zosúladený s ostatnými normatívnymi reformami zavedenými od roku 2019 až po súčasnosť, informuje česká verzia Vaticannews.

Motu proprio Vos estis lux mundi (Vy ste svetlo svetla) do platnosti vstupuje 30. apríla a ruší predchádzajúci dokument s rovnakým názvom z mája 2019.

Pápež František, ktorý normy dnes podpísal, podľa Catholic News Agency uviedol, že aktualizovaná verzia zohľadňuje pripomienky, ktoré dostal od biskupských konferencií a Rímskej kúrie k pôvodnému dokumentu.

Diecézy majú zriadiť kancelárie na nahlasovanie prípadov

Najvýznamnejšia novinka sa týka ustanovení o zodpovednosti biskupov, rehoľných predstavených a klerikov poverených vedením konkrétnej miestnej cirkvi alebo prelatúry.

Do tohto zoznamu sa pridávajú aj „laickí veriaci, ktorí sú alebo boli moderátormi medzinárodných združení veriacich uznaných alebo zriadených Apoštolskou stolicou, za činy spáchané počas výkonu ich funkcie“.

Mnohé ďalšie zmeny majú podľa Vaticannews za cieľ zosúladiť text postupov proti zneužívaniu s inými reformami zavedenými od roku 2019 do súčasnosti.

Patrí medzi ne napríklad predpis týkajúci sa „zraniteľných“ dospelých. Kým predtým sa v ňom hovorilo o „vykonaní sexuálnych úkonov s maloletou alebo zraniteľnou osobou“, v novej verzii sa hovorí o „priestupku proti šiestemu prikázaniu Dekalógu spáchanom s maloletou osobou alebo s osobou trvalo nespôsobilou používať rozum, alebo so zraniteľnou dospelou osobou“.

Ďalšia zmena sa týka ochrany osôb, ktoré oznámia údajné zneužívanie: zatiaľ čo predtým sa uvádzalo, že oznamovateľovi nemožno uložiť žiadne obmedzenie dôvernosti, teraz sa dopĺňa, že táto ochrana sa má vzťahovať nielen na oznamovateľa, ale aj na „osobu, ktorá tvrdí, že bola poškodená, a na svedkov“.

Inzercia

Posilňuje sa aj tá časť dokumentu, ktorá požaduje „legitímnu ochranu povesti a súkromia všetkých zúčastnených osôb“, ako aj prezumpciu neviny pre osoby, ktoré sú vyšetrované.

Nová verzia Vos estis lux mundi tiež upresňuje, že diecézy a eparchie majú zriadiť pre verejnosť ľahko prístupné „úrady alebo kancelárie“ na podávanie správ, kým pôvodný text hovoril všeobecnejšie o „stabilných systémoch“.

Na týchto miestach sa môžu nahlasovať nielen prípady zneužívania detí a zraniteľných dospelých, ale aj sexuálne násilie a obťažovanie, ktoré vyplýva zo zneužitia moci.

Materiál tak zaradil seminaristov či rehoľníkov donútených k sexuálnej aktivite zneužitím autority do rovnakej trestnej kategórie ako zneužívanie maloletých a zraniteľných dospelých.

Čítajte tiež

Vatikánsky rozhlas dodáva, že postupy zavedené v roku 2019 presne stanovujú, ako postupovať v prípade nahlásenia zneužívania, a zabezpečujú, aby biskupi a rehoľní predstavení – a teraz po novom aj laickí predstavení medzinárodných združení – niesli zodpovednosť a boli povinní podľa všeobecne platného práva nahlásiť zneužívanie, o ktorom sa dozvedeli.

Prefekt vatikánskeho Dikastéria pre legislatívne texty arcibiskup Filippo Iannone podľa CNA vysvetlil, že najnovšia verzia Vos estis lux mundi preberá to, čo už bolo ustanovené novým trestným právom kánonického práva platným od decembra 2021.

„Som presvedčený, že táto nová norma, ktorú chcel pápež, poukazuje na osobitnú pozornosť, ktorú cirkev venuje najslabším a bezbranným ľuďom, ktorých slobodu a dôstojnosť musia všetci rešpektovať a chrániť, pričom ich porušenie sa exemplárne trestá,“ povedal Iannone.

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred 2 hodinami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 13 hodinami
pred 14 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.