Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. marec 2023, 08:53

Klusova kandidatúra na audítora

Richard Sulík v liste europoslancom kritizoval Klusovu odbornosť aj nezávislosť

Richard Sulík v liste europoslancom kritizoval Klusovu odbornosť aj nezávislosť

Martin Klus. FOTO TASR - Pavol Zachar

Bývalý člen SaS pripisuje neúspech pri vypočúvaní pred europoslancami práve Sulíkovmu listu. 

Predseda SaS Richard Sulík zaslal list viacerým europoslancom, v ktorom je kritický voči Martinovi Klusovi. Ten práve nemu pripisuje neúspech pri vypočúvaní o členstvo v Európskom dvore audítorov. Čo napísal šéf liberálov v liste, ktorý má denník SME k dispozícii?

"Jeho akademické pozadie, ako aj jeho profesionálna kariéra boli spojené najmä s politikou; so žiadnymi či značne obmedzenými skúsenosťami v oblasti riadenia verejných financií alebo auditu," píše Sulík o Klusovi s tým, že nespĺňa kvalifikáciu ani odbornosť pre tento post, a dokonca mu podľa neho chýba aj nezávislosť.

Sulík uviedol, že je nevhodné, aby člena dvora audítorov na nasledujúcich šesť rokov navrhovala dočasne poverená vláda pred predčasnými voľbami. Bývalý Klusov kolega dodal, že v odbornej komunite i verejnosti táto nominácia vyvolala obavy, či ju Klus od menšinovej vlády nedostal ako výmenu za jej podporu v parlamente.

Niekdajší štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí hovorí o Sulíkovom liste ako o „snahe o ovplyvňovanie“ europoslancov a rozposielanie „hanopisov“.

Klusa do funkcie navrhla ešte v januári poverená vláda Eduarda Hegera, ktorej po odchode SaS z koalície zostal lojálny a stranu opustil. „Posunutie jeho nominácie predstavuje reputačné riziko pre každú zainteresovanú inštitúciu,“ píše tiež Sulík v liste.

Dostali ho viacerí europoslanci výboru na kontrolu rozpočtu, ktorí v stredu posudzovali Klusovu kandidatúru. Sulík podľa SME listom neporušil žiadny zákon ani smernicu, nanajvýš mohol porušiť dané slovo, na ktoré sa odvoláva Klus, že sa pri odchode z SaS so Sulíkom rozišli v dobrom a sľúbili si, že si „nebudú škodiť“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred 2 hodinami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 13 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.