Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 19:33

Rada Európy kritizovala zásahy francúzskej polície voči účastníkom protestov

Počas štvrtkových demonštrácií bolo zranených viac ako 400 policajtov a radikálne skupiny protestujúcich založili vyše 900 požiarov.

Rada Európy (RE) v piatok kritizovala francúzsku políciu za „používanie neprimeranej sily“ pri potláčaní protestov proti dôchodkovej reforme. Urobila tak po tom, ako boli počas štvrtkovej vlny protestov zadržané stovky ľudí a bolo zaznamenaných mnoho prejavov vandalizmu.

Komisárka RE pre ľudské práva Dunja Mijatovičová pripustila, že počas demonštrácií vo Francúzsku došlo aj násilným incidentom, ktorých terčom sa stali príslušníci bezpečnostných síl.

„Ale sporadické násilné skutky zo strany niektorých protestujúcich alebo iné odsúdeniahodné činy spáchané počas protestov nemôžu ospravedlniť nadmerné používanie sily zo strany príslušníkov štátnych zložiek,“ uviedla komisárka.

Napriek spomínaným násilným činom nemožno podľa nej uprieť Francúzom právo na pokojné protesty.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v piatok oznámil, že počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme 457 ľudí zadržali, 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia a bolo založených vyše 900 požiarov.

Pôvodne pokojné demonštrácie, na ktorých sa po celom Francúzsku zišlo viac než milión ľudí, prerástli na niektorých miestach, najmä v Paríži, do násilností. Vo francúzskej metropole sa do protestov zapojili aj anarchisti, ktorí rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu rýchleho občerstvenia. V Bordeaux na juhozápade Francúzska zapálili demonštranti vchod tamojšej radnice.

Francúzska vláda napriek silnému odporu verejnosti odmieta výzvy protestujúcich na stiahnutie spornej dôchodkovej reformy, ktorá bola minulý týždeň schválená bez hlasovania v dolnej komore parlamentu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na tom, že dôchodková reforma, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, je nevyhnutná a musí byť implementovaná ešte do konca roka. Podľa vlastných slov je pripravený akceptovať aj fakt, že pre túto reformu príde aj o svoju popularitu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 43 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.