Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. apríl 2016

Belgicko odstavilo poslednú uhoľnú elektráreň ako siedmy štát v EÚ

Pred Belgickom tak už urobili Cyprus, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko a Malta.

Koncom marca Belgicko odstavilo poslednú uhoľnú elektráreň. Odstavením elektrárne Langerlo sa tak západoeurópska krajina stala celkovo siedmou v Európskej únii, ktorá sa rozhodla ukončiť využívanie uhlia na produkciu elektrickej energie. Informoval o tom server climatechangenews.com. Pred Belgickom tak už urobili Cyprus, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko a Malta.

Ešte v roku 1994 sa uhlie na produkcii elektriny v Belgicku podieľalo 27 %. Odstavenie elektrárne Langerlo zníži emisie CO2 takmer o dva milióny ton ročne. Podľa environmentálnych organizácií to predstavuje viac než 1 % celkových emisií v krajine.

Uhlia ako energetického zdroja sa postupne zbavujú aj ďalšie krajiny. Portugalsko chce ukončiť využívanie uhlia na produkciu elektrickej energie do roku 2020, Británia a Rakúsko si za posledný termín stanovili rok 2025 a Fínsko uviedlo, že by to malo byť v priebehu budúceho desaťročia.

Pri súčasných nízkych cenách uhlia je však táto surovina stále populárna a tvorí významný podiel na energetickom mixe vo viacerých krajinách, najmä v Nemecku a Poľsku. V Nemecku, najväčšej ekonomike EÚ, sa na produkcii elektriny podieľa uhlie viac než 40 % a v Poľsku až 85 %.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.