Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 12:48

Český premiér Petr Fiala

Ak chce EÚ naplniť klimatické ciele, musí počítať aj s jadrovou energiou

Český premiér komentoval aj navrhovanú emisnú normu Euro 7, ktorá by mala od roku 2025 obmedziť splodiny oxidu dusíka a pevných častíc v ovzduší. Jej podoba sa podľa neho musí zmeniť a Česko sa chce v tomto smere výrazne angažovať. 

Ak chce Európska únia napĺňať klimatické ciele, musí počítať aj s jadrovou energiou. V pochopení tohto postoja medzi členskými krajinami nastal podľa českého premiéra Petra Fialu významný posun. Uviedol to v piatok pred začiatkom druhého rokovacieho dňa európskych lídrov v Bruseli.

"Aj vďaka tlaku Česka a ďalších krajín vidím významný posun smerom v pochopení toho, že ak chceme ako EÚ napĺňať klimatické ciele, musíme počítať aj s jadrovou energetikou," vyhlásil predseda českej vlády.

Privítal, že v nových návrhoch EK o energii a zmieňuje aj jadro a jadrová energetika. V tlaku na jej presadzovanie chce ČR pokračovať. "Budeme sa snažiť, aby sme aj v neutrálnych technológiách dosiahli to, že budú akceptované nielen malé modulárne reaktory a reaktory štvrtej generácie, ale že budú akceptované aj reaktory tretej generácie," avizoval Fiala.

Český premiér komentoval aj navrhovanú emisnú normu Euro 7, ktorá by mala od roku 2025 obmedziť splodiny oxidu dusíka a pevných častíc v ovzduší. Jej podobu sa musí zmeniť a v tom sa Česko tiež významne angažuje. Podľa Fialu sa podarilo vytvoriť silnú koalíciu v rámci EÚ, ktoré s podobou návrhu tiež nesúhlasia. Na jej strane sú aj výrobcovia áut.

Ak by mala norma súčasnú podobu, podľa Fialu by to ohrozilo výrobu najmä malých áut. Návrh kladie na elektromobily také podmienky, ktoré by ich predražili. "Vidím pomerne veľkú nádej, že máme dostatočnú silu, dostatočnú skupinu podobne zmýšľajúcich krajín, aby sme Euro 7 upravili," dodal český premiér.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.