Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 12:27

Eduard Heger na samite EÚ

Slovensko v EÚ patrí medzi rozpočtovo zodpovedné krajiny

Premiér tvrdí, že inflácia bude postupne, hoci pomaly, klesať po tom, ako počas kríz vlády členských štátov pomáhali a naliali do svojich ekonomík a do firiem viac peňazí, aby im pomohli.

Slovensko sa zaraďuje medzi rozpočtovo zodpovedné krajiny EÚ. Uviedol to v piatok doobeda dočasne poverený premiér Eduard Heger na úvod druhej časti dvojdňového samitu EÚ v Bruseli.

Piatkové rokovania sú zamerané na dianie v eurozóne, premiér však naznačil, že prebieha intenzívna výmena názorov na ekonomické dianie a energetiku, hospodárske riadenie, finančnú zodpovednosť a situáciu európskych bánk.

Podľa jeho slov energetická kríza je teraz, zdá sa, zvládnutá a zásobníky plynu dostatočne naplnené. Dodal, že inflácia bude postupne, hoci pomaly klesať po tom, ako počas kríz vlády členských štátov pomáhali a naliali do svojich ekonomík a do firiem viac peňazí, aby im pomohli.

Podľa jeho slov na Slovensku by mala inflácia z tohoročných 9,8 percenta klesnúť na 5,3 percenta v roku 2024, a potom na 2,6 percenta, kým dosiahne "normálny" dvojpercentný stav. "Inflácia klesá, hospodárske rasty sa budú obnovovať a som rád, že Slovensko má tento rok prognózovaný rast medzi najlepšími siedmimi krajinami eurozóny," opísal situáciu.

Zdôraznil, že debaty lídrov sa dotknú aj vypnutia dočasnej únikovej doložky, ktorá počas kríz dovoľovala krajinám zadlžovať sa mimo pravidiel a ktorá už od budúceho roka nebude platiť a pôjde o návrat do štandardného režimu. Spresnil, že Slovensko tento návrh Európskej komisie podporuje a zaraďuje sa v tejto oblasti k "šetrným" krajinám EÚ.

"Považujem za správne sa vrátiť do režimu normálnosti, pretože dlhodobá udržateľnosť je nevyhnutná a dôležitá pre budúce generácie," povedal premiér. Dodal, že súhlasí s reformou rozpočtových pravidiel, lebo Slovensko dlho hovorí, že treba zohľadňovať dlhodobú udržateľnosť a tento parameter bude po novom zohľadňovaný pri nastavovaní takzvaného strednodobého plánu. Tiež sa bude prizerať na výšku dlhov s cieľom, aby zadlženosť krajín klesala.

Inzercia

Heger ocenil, že hospodársky rast a dlhodobá udržateľnosť financií je v EÚ dôležitým kritériom pre hospodárske riadenie.

Upozornil, že lídri na samite prerokujú aj zavádzanie digitálneho eura, ktoré je v štádiu príprav, a odkázal občanom, aby sa tohto projektu nebáli, lebo nenahradí hotovosť, len reaguje na digitalizáciu a trend bezhotovostných platieb vo svete.

S odkazom na krach niektorých amerických bánk, ktoré boli zamerané na podporu startupov, Heger uviedol, že Európania sa nemusia obávať novej finančnej krízy. Štruktúra bankového dlhu v EÚ je odlišná od tej americkej, banky majú širšie portfóliá, banková regulácia je odolnejšia a po sérii opatrení z minulých rokov nehrozí kolaps bánk a strata úspor.

"Dôležité je ďalej pracovať na dokončení únie kapitálových trhov, pretože ak chceme investovať do inovácií, potrebujeme kapitál, aj súkromný kapitál, a ten treba prefinancovať," vysvetlil Heger.

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 13 hodinami
pred 14 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.