Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. marec 2023, 13:22

Ozbrojené ruské stíhačky prelietavajú nad základňou USA v Sýrii

Generálporučík Grynkewich upozornil, že počet preletov sa značne zvyšuje. „O chvíľu ich bude dvakrát toľko, ako ich bolo v minulosti.“

Ozbrojené ruské stíhačky prelietavajú v marci takmer každý deň nad americkou vojenskou základňou v Sýrii. Porušujú tak dohodu spred štyroch rokov a riskujú eskaláciu, uviedol v stredu pre stanicu NBC News americký generál riadiaci vzdušné operácie v Sýrii, informuje TASR.

Podľa generálporučíka Alexusa Grynkewicha preleteli ruské stíhačky nad vojenskou základňou at-Tanf tento mesiac už približne 25-krát a spravili tak aj krátko pred rozhovorom s NBS News. V januári evidovala americká armáda 14 takýchto preletov a vo februári ani jeden.

"Pravidelne lietajú priamo nad našimi jednotkami a toto priamo definujem ako približne míľu nad nimi," uviedol Grynkewich s tým, že počet preletov sa značne zvyšuje. "Za chvíľu ich bude dvakrát toľko, ako ich bolo v minulosti."

Nad základňou prelietali napríklad ruské stíhačky Su-34. Niektoré stroje boli pritom vybavené zbraňami vzduch-vzduch či vzduch-zem.

Grynkewich si nemyslí, že Rusi sa chytajú tieto zbrane použiť proti americkej armáde v Sýrii. "Zvyšuje to však riziko mylného odhadu a vzhľadom na incident s MQ-9 v Čiernom mori to nie je konanie, ktoré by som očakával od profesionálnych vzdušných síl," uviedol generálporučík. Odkazoval na nedávny pád amerického dronu po zrážke s ruskou stíhačkou nad Čiernym morom.

V roku 2019 si Moskva a Washington stanovili pravidlá týkajúce sa vzdušného priestoru v Sýrii. Chceli sa tak vyhnúť vzniku nehôd a možných zrážok. Obe strany vtedy súhlasili, že nebudú prelietavať nad pozemnými pozíciami druhej armády, a to najmä s ozbrojenými lietadlami.

"Zdá sa, že Rusi v posledných mesiacoch od tohto protokolu upustili," uviedol Grynkewich. Dodal, že takéto konanie Ruska by mohlo ohroziť americké pozemné operácie v Sýrii. "Neobávam sa ozbrojeného konfliktu. Znepokojuje ma, že by mohlo prísť k mylnému odhadu (situácie) alebo že by sa niekto mohol zachovať neprofesionálne či nezrelo," uzavrel americký generál.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Železničná doprava v okrese Rimavská Sobota je po utorňajšej nehode osobného vlaku naďalej prerušená. Prevrátený vozeň budú odstraňovať pomocou žeriavu. Po vykoľajení vlaku záchranári ošetrili päť ľudí. (tasr)

pred 41 minútami

Výrobcovia potravín pripúšťajú možnosť, že v budúcnosti budú aj zlacňovať. „Priestor na znižovanie cien v budúcom roku vidím, pretože energie robia naozaj veľa,“ hovorí Rastislav Volek, ktorému patrí mliekareň Syrex v Zázrivej. Ak sa im podarí zazmluvniť v budúcom roku lacnejšie energie, je pravdepodobné, že ceny ich výrobkov klesnú. „Ale nemôže sa to vrátiť na pôvodné hodnoty, ani ceny energií sa nevracajú,“ dodáva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.