Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. marec 2023, 11:53

Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata

Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata

Zdroj: COMECE

Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.

Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) má nového predsedu. Stal sa ním Mariano Crociata. Na jarnom plenárnom zhromaždení v Ríme ho zvolili do funkcie delegáti biskupských konferencií EÚ.

Vymenovaní boli aj štyria podpredsedovia z Francúzska, Portugalska, Litvy a Dánska. Dnes účastníkov prijme pápež František. KBS zastupuje v COMECE bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko

Mariano Crociata sa narodil 16. marca 1953 v Castelvetrane na Sicílii. Za kňaza bol vysvätený 29. júna 1979 a za biskupa 6. októbra 2007. V rokoch 2008 – 2013 pôsobil ako generálny sekretár Talianskej biskupskej konferencie. V súčasnosti je biskupom regiónu Latina – Terracina – Sezze – Priverno, podpredsedom Biskupskej konferencie Lazia, podpredsedom Komisie biskupských konferencií Európskej únie a delegátom Talianskej biskupskej konferencie pri Komisii biskupských konferencií Európskej únie.

Biskupi zvolili aj štyroch podpredsedov, ktorými sa stali Antoina Hérouarda, arcibiskup Dijonu (Francúzsko), Nuno Brás da Silva Martins, biskup z Funchalu (Portugalsko), Rimantas Norvila, litovského Vilkaviškisu a Czeslaw Kozon, kodanský biskup (Konferencia biskupov Škandinávie).

Sedemdesiatročný Crociata nahradí vo funkcii predsedu kardinála Jeana-Clauda Hollericha. Taliansky biskup, titulárny biskup latinskej diecézy, pri svojom zvolení vyjadril vďačnosť za dôveru, ktorú mu členovia zhromaždenia prejavili: „Je to kľúčový moment pre Európu a pre Cirkev. Jednota a solidarita sú v tomto prechodnom období potrebné viac ako kedykoľvek predtým,“ povedal s odkazom na „spravodlivé a udržateľné zotavenie z následkov pandémie COVID-19 s nádejou, že nikto nezostane pozadu“.

Na záver vyjadril nádej, že sa obnoví poslanie Európskej únie byť zdrojom rozvoja a zárukou mieru pre kontinent a svet.

Po voľbách zhromaždenie diskutovalo s vatikánskym kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom o humanitárnych, geopolitických a sociálnych dôsledkoch vojny na Ukrajine a hovorilo o spôsoboch, akými môže cirkev podporiť a prispieť k úlohe EÚ ako globálneho mierového aktéra.

Dnes nové predsedníctvo, všetkých delegátov biskupov EÚ a členov sekretariátu COMECE spolu s ich rodinami prijme vo Vatikáne pápež František.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Čo si treba prečítať na Postoji:

  • Eva Čobejová spomína na dvoch zosnulých umelcov Daniela Heribana a Milku Zimkovú.

  • Jakub Lipták reaguje na Martina M. Šimečku, ktorý adresoval konzervatívcom dva texty, z ktorých vyplýva, že im vôbec nerozumie.

  • Jozef Majchrák sa v komentári zamýšľa nad scenárom, že šancu zostaviť vládu dostanú progresívci.

  • Zuzana Hanusová píše o daroch pre triednu učiteľku, z ktorých sa stala súťaž o prestížny darček.

  • Kristína Votrubová vysvetľuje dianie v Španielsku, kde narastá dopyt po pravici.

pred 11 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 11 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.