Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 11:06

Vysokú infláciu v Maďarsku podľa analytičky spôsobilo aj zastropovanie cien

„Maďarsko netrpí sankčnou infláciou, ale Orbánovou infláciou,“ uviedol opozičný predstaviteľ Imre Komjáthi.

„Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie,“ vyhlásila v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti. 

Oslabenie forintu podľa nej nespôsobujú iba vysoké ceny energií, pretože sú krajiny strednej a východnej Európy, ktoré od Ruska kupovali zdroje v podobnej miere ako Maďarsko. Ako príklad uviedla Slovensko, kde je inflácia o desať percent nižšia než v Maďarsku.

Palóczová pripomenula aj regulované ceny zavedené vládou. „Jednoznačne sa preukázalo, že po zavedení cenového stropu obchodníci zvýšili ceny iných produktov, o ktorých vedeli, že sú veľmi žiadané.“

Z pravidiel matematiky podľa jej slov vyplýva, že ku koncu tohto roka pravdepodobne klesne inflácia na osem až deväť percent bez ohľadu na kroky vlády. Analytička však súčasne upozornila, že to vzhľadom na ďalšie vplyvy nebude znamenať okamžité zastavenie zvyšovania cien.

„Maďarsko netrpí sankčnou infláciou, ale Orbánovou infláciou,“ uviedol Imre Komjáthi, spolupredseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany a poslanec parlamentu. Upozornil, že maďarská inflácia dosahuje dvaapolnásobku priemeru Európskej únie a je zďaleka najvyššia spomedzi členských krajín.

Podľa opozičného politika Maďari musia za potraviny zaplatiť o 47 percent viac ako pred rokom. V ďalších krajinách Únie bola cena potravín vyššia len o 19,5 percenta.

„Vysoká inflácia je spôsobená vojnou a bruselskými sankciami v celej Európe,“ trvá na svojom vládna strana Fidesz. Poznamenala, že ľavica je zástancom vojny a sankcií.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 10 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.