Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 10:46

Rusko bude pre Európu vždy dôležité, myslí si rakúsky minister zahraničia

Niektorí rakúski predstavitelia stále dúfajú, že sa vojna na Ukrajine rýchlo skončí a vzťahy s Ruskom sa vrátia do normálu.

„Myslieť si, že Rusko tu už viac nebude a my sa od neho dokážeme vo všetkých oblastiach odlúčiť, je omyl,“ uviedol rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg. Dodal, že Rakúsko uvoľní väzby s Ruskom, no nemôže sa to stať cez noc.

Rakúsko sa samo vyvinulo v akýsi most medzi Východom a Západom a jeho hlavné mesto Viedeň sa podľa Reuters stalo magnetom pre ruské peniaze. Je však súčasťou širšej západnej aliancie, ktorá po začiatku invázie na Ukrajinu uvalila na Rusko sankcie. Niektorí rakúski predstavitelia stále dúfajú, že sa vojna na Ukrajine rýchlo skončí a vzťahy s Ruskom sa vrátia do normálu.

„Dostojevskij a Čajkovskij ostávajú súčasťou európskej kultúry, či sa nám to páči, alebo nie. Rusko bude aj naďalej naším najväčším susedom. Zostane druhou najväčšou jadrovou veľmocou sveta,“ povedal šéf rakúskej diplomacie.

Schallenberg okrem toho bránil druhú najväčšiu rakúsku banku Raiffeisen Bank International za jej podnikanie v Rusku. Poukázal na to, že v Rusku stále pôsobia aj iné západné firmy. Spravil tak po tom, čo americké úrady začali tento rok Raiffeisen vyšetrovať pre jej aktivity v Rusku.

Raiffeisen sa napríklad zúčastňuje na programe, v rámci ktorého Rusko garantuje vojakom bojujúcim na Ukrajine splátkové prázdniny. To vyvolalo ostrú kritiku jej investorov. Banka trvá na tom, že jej aktivity sú v súlade so sankciami.

Schallenberg uviedol, že uprednostňuje presadzovanie súčasných sankcií pred zavádzaním nových. „Máme obrovský balík sankcií. Dajme im čas, aby začali pôsobiť.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 9 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.