Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 10:25

Šéf NATO Stoltenberg

Vidíme náznaky, že Rusko požiadalo Čínu o zbrane

Vidíme náznaky, že Rusko požiadalo Čínu o zbrane

Foto: TASR/AP

„Čína by Rusku nemala poskytovať smrtiace zbrane, ktoré by sa dali použiť počas invázie na Ukrajinu. Bola by to podpora protiprávnej vojny,“ upozornil šéf Severoatlantickej aliancie.

Šéf NATO Jens Stoltenberg včera varoval Čínu pred tým, aby dodávala smrtiace zbrane Rusku. Stalo sa to počas moskovského stretnutia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Diskutovali spolu aj o čínskom mierovom pláne pre Ukrajinu, ktorý Západ už skôr zavrhol.

Západné tajné služby už predtým naznačovali, že Moskve dochádza určitá munícia, napríklad delostrelecké náboje. Minulý mesiac britský Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie uviedol, že Rusko prišlo od začiatku invázie o vyše polovicu svojich moderných tankov. Na rozdiel od Ukrajiny sa Rusko nemôže spoľahnúť na veľkú koalíciu spojencov, u ktorých by si doplnilo zásoby, aj keď Irán sľúbil zvýšenie dodávok svojich dronov a rakiet.

„Nevideli sme žiadny dôkaz, že Čína dodáva smrtiace zbrane Rusku. Videli sme však určité náznaky, že takúto požiadavku Rusko malo, a toto je vec, o ktorej predstavitelia v Pekingu uvažujú,“ povedal Stoltenberg. „Čína by nemala poskytovať Rusku smrtiace zbrane, ktoré by sa dali použiť počas ruskej invázie na Ukrajinu, lebo by to bola podpora protiprávnej vojny,“ upozornil šéf NATO. Dodal, že čínske dodávky zbraní by konflikt predĺžili. 

Stoltenberg včera zároveň oznámil, že zvolá zástupcov NATO na stretnutie na vysokej úrovni o Ukrajine. Bude sa konať v apríli. 

Čínsky prezident v stredu ráno ukončil trojdňovú návštevu Ruska a odcestoval z Moskvy. Jeho cesta bola prejavom silnej politickej podpory ruskému prezidentovi, na ktorého vydal Medzinárodný trestný súd minulý týždeň zatýkací rozkaz pre deportáciu detí z Ukrajiny.

Prezidenti po rokovaniach vydali spoločnú deklaráciu, v ktorej okrem iného uviedli, že rozšíria vojenskú spoluprácu a budú častejšie spoločne vykonávať námorné a vzdušné hliadky. Nepadla však nijaká zmienka o dodávaní čínskych zbraní Rusku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 47 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.