Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 10:07

Inštitút pre štúdium vojny

Putin si nedokázal zabezpečiť neobmedzené partnerstvo s Čínou, v aké dúfal

Putin si nedokázal zabezpečiť neobmedzené partnerstvo s Čínou, v aké dúfal

Si Ťin-pching a Vladimir Putin na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

„Si Ťin-pching zrejme odchádza z Moskvy so zárukami, ktoré sú viac naklonené jednej strane, než Putin pôvodne chcel," píše inštitút.

Ruský prezident Vladimir Putin si nedokázal zaistiť neobmedzené dvojstranné partnerstvo s Čínou, v ktoré dúfal, napísala v stredu americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

Inštitút vydal aktuálnu správu po pozorne sledovanej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, počas ktorej obaja lídri podpísali spoločné vyhlásenie s textom, že ich vzťahy majú "vôbec najlepšiu úroveň v dejinách".

ISW poskytuje informácie počas celého konfliktu na Ukrajine a v stredu napísal, že spoločné vyhlásenie lídrov "potvrdzuje záväzky Ruska a Číny voči suverenite toho druhého štátu".

Inštitút však poznamenal, že spomínané záväzky sú "nápadne naklonené jednej strane", čo naznačuje, že Si súhlasí so "zdržanlivejšou podobou rusko-čínskych vzťahov než si Putin zrejme želá".

„Putinovi sa zrejme nepodarilo zabezpečiť presne ten typ partnerstva, ktorý potrebuje a po ktorom túži, a Si zrejme odchádza z Moskvy so zárukami, ktoré sú viac naklonené jednej strane, než Putin pôvodne chcel," dodal ISW.

Americký inštitút poukázal aj na ďalšiu časť textu vyhlásenia o tom, že Rusko a Čína mali "otvorenú výmenu názorov" na ďalší vývoj vzťahov medzi oboma krajinami.

„Takejto rétorike nápadne chýba jazyk obvykle používaný v diplomatických výstupoch, ktorý dáva najavo, že obe strany dospeli k definitívnym a podstatným dohodám," napísal ISW.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 9 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.