Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2016

Kardinál P. Erdő odovzdal relikvie sv. Štefana kostolu v Žiline-Závodí

Relikvie sv. Štefana Uhorského odovzdal v nedeľu počas svätej omše v Kostole sv. Štefana Uhorského, kráľa vo farnosti Žilina-Závodie kardinál Péter Erdő, arcibiskup-metropolita ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy.

"Tisíc rokov po smrti svätého Štefana dnes môžeme povedať, že kresťanstvo je posolstvo. Nezničilo identitu rozličných národov. Ale, naopak, prispelo k ich zušľachteniu a rozvoju. A toto posolstvo pre dnešné časy je, že máme žiť spoločne, rešpektujúc odlišnosti a bohatstvo jednotlivých kultúr. A takto môžeme toto spoločenstvo budovať na základe vzájomného poznania a priateľstva," povedal kardinál Erdő.

Žilinský diecézny biskup Tomáš Galis pripomenul, že kostol v Žiline-Závodí je najstarším na území mesta a od začiatku je zasvätený sv. Štefanovi. "V Budapešti som videl relikviár ruky svätého Štefana. Tak sme pánovi kardinálovi napísali list a vysvetlili, že to je starobylý chrám, od samého počiatku zasvätený tomuto svätcovi. Odpísal, že vyhovejú našej požiadavke a darujú nám relikviu svätého Štefana," uviedol Galis.

Svätý Štefan Uhorský, kráľ sa narodil okolo roku 969/975 v Grane (súčasný Ostrihom), zomrel 15. augusta 1038 v Ostrihome, pochovaný je v Székesfehérvári. V Uhorsku vládol ako veľkoknieža (997-1000) a prvý kráľ (1000-1038). Korunovaný bol 25. decembra 1000 a svätorečený v roku 1083.

Kostol sv. Štefana Uhorského, kráľa je najstaršou architektonickou pamiatkou na území mesta Žiliny. Bol postavený na začiatku 13. storočia. V kostole sa nachádzajú aj vzácne fresky zo 14. a z druhej polovice 15. storočia.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.