Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 21:40

Afganistan

Začal sa nový školský rok, žiaci sa o tom nedozvedeli

Podľa hodnotenia OSN je štát pod vládou Talibanu najrepresívnejšou krajinou na svete, pokiaľ ide o práva žien.

Agentúra AFP zistila, že ministerstvo školstva nezverejnilo oznámenie o opätovnom otvorení škôl. Novinári dnes navštívili sedem škôl v Kábule, do ktorých prišlo len niekoľko učiteľov a žiakov. Žiadne vyučovanie sa nekonalo. Školy sa podľa agentúry znovu otvorili aj v provinciách Herát, Kundúz, Ghazní a Badachšán, no ani tam sa nevyučovalo.

Afganistan je jedinou krajinou na svete, kde dievčatá nesmú chodiť na strednú školu. Tento zákaz vyhlásilo vládnuce fundamentalistické hnutie Taliban krátko po tom, ako sa v auguste 2021 opäť zmocnilo vlády nad krajinou. Minister školstva Habibullah Agha dnes potvrdil, že pre dievčatá budú otvorené školy len do šiesteho ročníka. 

Vodcovia Talibanu ženám zakázali aj vysokoškolské štúdium. Opakovane tvrdia, že stredné školy pre dievčatá znovu otvoria, "keď budú splnené podmienky" od získania finančných prostriedkov až po prepracovanie učebných osnov podľa islamských kánonov. Talibovia podobne hovorili aj počas svojej prvej vlády v rokoch 1996 až 2001, dievčatá však stredné školy nesmeli navštevovať celých päť rokov ich panovania.

Podľa hodnotenia OSN je Afganistan pod vládou Talibanu najrepresívnejšou krajinou na svete, pokiaľ ide o práva žien. 

Ženy boli fakticky vytlačené z verejného života, museli sa vzdať väčšiny pracovných miest v štátnych inštitúciách alebo im je vyplácaný zlomok ich bývalého platu za to, že zostali doma. Okrem toho nesmú chodiť do parkov, do telocviční či verejných kúpeľov a na verejnosti musia chodiť zahalené.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.