Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 20:25

Zelenskyj pozval Čínu na rokovania o Ukrajine, čaká na odpoveď

Mierový plán pred časom prezentoval aj ukrajinský prezident. Hlavným bodom je bezpodmienečné zachovanie ukrajinskej suverenity.

„Verejne aj diplomatickou cestou sme Čínu oboznámili s naším mierovým plánom a pozvali sme ju, aby sa na ňom podieľala. Čakáme na odpoveď,“ povedal ukrajinský prezident po rokovaniach s japonským premiérom Fumiom Kišidom. Kyjev teraz podľa neho „dostáva nejaké signály, ale nič konkrétne“.

Zelenského výrok tlačové agentúry zverejnili v čase, keď v Moskve vrcholili rokovania čínskeho prezidenta Sin Ťin-pchinga so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

Na otázku o možnom telefonickom rozhovore s čínskym lídrom  Zelenskyj odpovedal: „Žiadne podrobnosti, zatiaľ žiadne potvrdenie.“

Čína koncom februára – okolo prvého výročia začiatku vojny rozpútanej na Ukrajine Ruskom – zverejnila dvanásťbodový dokument o „politickom urovnaní“ krízy. Vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a varovala, že v tomto konflikte nesmú byť použité jadrové zbrane.

Desaťbodový mierový plán pred časom prezentoval aj Zelenskyj. Hlavným bodom je bezpodmienečné zachovanie ukrajinskej suverenity a odmietnutie kompromisov, napríklad odloženia rokovaní o postavení Ruskom okupovaného polostrova Krym.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Výrobcovia potravín pripúšťajú možnosť, že v budúcnosti budú aj zlacňovať. „Priestor na znižovanie cien v budúcom roku vidím, pretože energie robia naozaj veľa,“ hovorí Rastislav Volek, ktorému patrí mliekareň Syrex v Zázrivej. Ak sa im podarí zazmluvniť v budúcom roku lacnejšie energie, je pravdepodobné, že ceny ich výrobkov klesnú. „Ale nemôže sa to vrátiť na pôvodné hodnoty, ani ceny energí sa nevracajú,“ dodáva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.