Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. 04. 2016, 13:31

Biskup Haľko a kňaz Moravčík budú debatovať o stave našej cirkvi

Debata o stave slovenskej Cirkvi medzi biskupom Jozefom Haľkom a kňazom Karolom Moravčíkom bude jedným z lákadiel festivalu Bratislavské Hanusove dni. (20. – 27. apríla)

Biskup Haľko a kňaz Moravčík budú debatovať o stave našej cirkviKňaz Moravčík je spoluautor knihy Radosť evanjelia na Slovensku, ktorá kritizuje stav slovenskej Cirkvi. Diskusia s ním a bratislavským pomocným biskupom Haľkom bude v Pisztoryho paláci v stredu 20. apríla večer.

O rozdieloch medzi mužmi a ženami bude na festivale hovoriť profesorka fyziológie Daniela Ostatníková. V médiách je známa svojimi otvorenými vyjadreniami o súdržnosti mužov a žien v modernej spoločnosti. Už pred ôsmimi rokmi vyhlásila, že ženám a mužom už nejde o spoločné dobro. (Rozhovor s ňou nájdete aj na Postoj.sk TU)

Organizátori pozvali aj bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu, aby na festivale hovoril o Ukrajine. O kresťanskej politike budú debatovať Radovan Gondžúr z KDH, Milan Krajniak zo Sme rodina a Richard Vašečka z OĽaNO.

Nenáboženská kritika antikoncepcie bude témou prednášky českej psycho-gynekologičky Heleny Máslovej. Slovenský psychiater Michal Patarák bude hovoriť o sexuálnej výchove. V debate o školstve bude Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov a zakladateľ Teach for Slovakia Stanislav Boledovič.

Týždeň prednášok a diskusií Bratislavské Hanusove Dni sa koná už piaty rok. Organizátorom je Spoločenstvo Ladislava Hanusa.

Na programe je viac ako 20 slovenských a zahraničných rečníkov. „Cieľom festivalu je ukázať, že aj kresťanská kultúra má čo ponúknuť súčasnej spoločnosti. Snažíme sa zachytiť jej stret so sekulárnou kultúrou,“ povedal jeden z hlavných organizátorov Lukáš Ivica.

Súčasťou Bratislavských Hanusových Dní bude aj filmový festival. V priestoroch Kina Europe uvedú šesť filmov, ako napríklad slovenskú premiéru filmu Syrian love story alebo český film o pôrodoch Pět zrození.

Odporúčame

Islamská Európa alebo poeurópštený islam?

Islamská Európa alebo poeurópštený islam?

Dlhodobo udržateľná a prijateľná forma vzťahu Západu k súčasnému islamu je jedným z determinantov, ktorý môže rozhodnúť o tom, či si len zvykneme na reakcie po teroristických útokoch islamistov alebo budeme napomáhať to, aby sa dal náboženský extrémizmus v islame eliminovať jeho vnútornou reformou.