Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 16:45

Lívia Vašáková

Neschválenie viacerých zákonov by zásadne ohrozilo plnenie plánu obnovy

Osobitne upozornila, že v programe aktuálnej marcovej schôdze parlamentu je zaradené hlasovanie o novele školského zákona spolu so sprievodnými novelami ďalších troch zákonov.

Neschválenie viacerých legislatívnych návrhov ešte v aktuálnom volebnom období národnej rady by znamenalo zásadné ohrozenie plnenia plánu obnovy a možnú stratu súvisiacich finančných prostriedkov. Upozornila na to generálna riaditeľka Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA) na úrade vlády Lívia Vašáková v liste adresovanom všetkým poslancom parlamentu.

Informovala v ňom o konkrétnej legislatíve, ktorej prijatie je nevyhnutným predpokladom k naplneniu míľnikov a cieľov zaradených v 3. žiadosti o platbu z plánu obnovy v hodnote 814,7 milióna eur a v 4. žiadosti o platbu v hodnote 923,8 milióna eur. Tieto žiadosti by malo Slovensko podať do konca roka.

„V záujme prijatých záväzkov SR, ale najmä v záujme zlepšovania fungovania našej krajiny verím, že poslanci NR SR podporia plnenie potrebných míľnikov a cieľov plánu obnovy," apelovala v liste Vašáková.

Osobitne upozornila, že v programe aktuálnej marcovej schôdze parlamentu je zaradené hlasovanie o novele školského zákona spolu so sprievodnými novelami ďalších troch zákonov. „Schválenie uvedených noviel je podmienkou splnenia dvoch kľúčových míľnikov plánu obnovy v 3. žiadosti o platbu a jedného míľnika vo 4. žiadosti o platbu, ktoré Slovensko musí predložiť Európskej komisii v roku 2023," zdôraznila.

„Národná implementačná a koordinačná autorita má za to, že prijatie predmetných zákonov je dôležitým krokom v zlepšovaní vzdelávania na Slovensku, nakoľko zavádza právny nárok na prijatie do materskej školy pre 4-ročné deti s účinnosťou od roku 2024 a pre 3-ročné deti s účinnosťou od roku 2025. Súčasne posilňuje kvalifikačné predpoklady pre učiteľky materských škôl a zvyšuje transparentnosť a stabilitu vo financovaní materských škôl," priblížila Vašáková.

Novely tiež zavádzajú definíciu detí a žiakov zažívajúcich prekážky v prístupe k vzdelávaniu, ako aj nárokovateľné podporné opatrenia pre tieto deti, vrátane spôsobu ich financovania.

Okrem školských zákonov patri k legislatíve, ktorú by mala prijať NR SR v súvislosti s plánom obnovy, aj novela zákona o dráhach, nový zákon o verejnej osobnej doprave, zákon o krajinnom plánovaní, novela zákona o zdravotnej starostlivosti či novela zákonov o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a o záchrannej zdravotnej službe. V liste poslancom NIKA pripomenula tiež novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii, novelu zákona o sociálnom poistení a novelu zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 10 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.