Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 16:08

Patriarcha Bartolomej chce litovskú pravoslávnu cirkev odčleniť od Moskvy

Patriarcha Bartolomej chce litovskú pravoslávnu cirkev odčleniť od Moskvy

Foto - OrthoChristian.com

Spadať by mala po novom pod Konštantínopol.

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej oznámil, že v spolupráci s litovskou vládou plánuje vyčleniť tamojšiu pravoslávnu cirkev spod moskovského patriarchátu. 

Patriarcha Bartolomej sa v roku 2019 dostal do sporu s Moskvou po tom, čo oficiálne uznal nezávislosť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi od moskovského patriarchátu.

„Dnes sa pred nami otvára nová perspektíva a možnosť spolupracovať pri založení novej vetvy ekumenického patriarchátu v Litve," povedal Bartolomej novinárom v litovskom hlavnom meste Vilnius po tom, čo sa stretol s tamojšou premiérkou Ingridou Šimonyté.

Premiérka uviedla, že niektorí príslušníci pravoslávnej cirkvi v Litve a tiež utečenci z Ukrajiny a Bieloruska už dlhšie namietali voči tomu, že litovská cirkev spadá priamo pod ruský patriarchát. Je podľa nej "prirodzené a ľudské, že po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú otvorene podporuje aj ruský patriarcha Kirill, litovským pravoslávnym veriacim svedomie nedovoľuje zostať členmi moskovského patriarchátu".

Ruská pravoslávna cirkev sa k vzniknutej situácii bezprostredne nevyjadrila.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Patriarcha Kirill udelil maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi pri príležitosti 60. narodenín Rad slávy a cti prvého stupňa. Ruský patriarcha, ktorý je dôležitým spojencom prezidenta Vladimira Putina, vyzdvihol v liste Orbánovu samostatnú domácu a zahraničnú politiku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.