Súhlasíte s tvrdením, že Slovensko je krajina so silným konzervatívnym presvedčením?

Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti.

Súhlasíte s tvrdením, že Slovensko je krajina so silným konzervatívnym presvedčením?

Zuzana Humajová, analytička Konzervatívneho inštitútu: Pod konzervativizmom si na Slovensku predstavuje každý niečo iné. V povrchných diskusiách sa pojem "konzervatívny" často používa ako synonymum spiatočníckeho myslenia, obmedzenosti. V skutočnosti však konzervatívny pohľad znamená pozerať sa na svet cez overenú skúsenosť, prijímať rozhodnutia s plnou zodpovednosťou a konať v súlade s morálnymi princípmi. Napríklad konzervativizmus v pedagogike znamená vnímať školu ako miesto, kde dochádza k dôležitému prenosu kultúrnej pamäti, kde sa deťom odovzdávajú hodnoty preverené časom. Drží sa však naša spoločnosť týchto hodnôt i v reálnom živote, nielen v skleníkovom školskom prostredí? Arogancia moci, obchádzanie pravidiel, plytvanie zdrojmi, rozkrádanie a vysoká tolerancia týchto javov zo strany verejnosti sú dôkazom, nie sme konzervatívnou spoločnosťou.

Mons. Andrej Imrich, spišský pomocný biskup: Podľa mojich predstáv je konzervatívec človek, ktorý si ctí trvalo platné zákonitosti v prírode i v medziľudských vzťahoch. Má preto svoj názor a svoje presvedčenie, ktoré nepodlieha „módnym“ výstrelkom ľúbivého slovníka extrémnych skupín. To nie je človek, ktorý by zaťato odmietal veci nové. Je to človek, ktorý sa stará o „veci nové i staré“. Tie nové si poctivo overuje starými skúsenosťami, aby sa „nepopálil“.

V tomto zmysle Slovensko nepovažujem za krajinu so silným konzervatívnym presvedčením. V slovenskej spoločnosti totiž nachádzajú živnú pôdu mnohorakí populisti, počnúc populistami finančnými až po populistov politických. Jedni sľubovali vysoké úroky, druhí odškodnenie. Na nesplniteľné sľuby zlákali značnú časť slovenskej spoločnosti. Praví konzervatívci by takto nenaleteli.

Karol Lovaš, premonštrát, básnik „brat Šavol“: Som presvedčený, že áno. Zatiaľ. Neviem odhadnúť dokedy bude táto situácia trvať, ale nateraz ma úprimne teší, že u nás nie sú ešte politici ako napríklad v susednom Česku, ktorí stratili absolútne zmysel pre hodnoty. Som rád, že nežijem v krajine, kde bývalý premiér vymenil manželku, ktorá mu odrodila deti, odkojila a vychovala, za mladšiu o dvadsať rokov. Som rád, že nežijem v krajine, kde ďalší bývalý premiér, ktorý stál istý čas aj na čele EÚ, vyhlásil v mienkotvorných novinách, že manželstvo po 25 rokoch je ako incest. Som rád, že nežijem v krajine, kde prezident, ktorého chytili po niekoľkýkrát s jeho milenkou, len lakonicky poznamenal, že kto jazdí na červenú, musí počítať s tým, že ho chytia.
Som rád, že žijem v krajine, kde ľudia majú ešte stále spätnú väzbu. Ona je tým najväčším darom nášho Boha pre zachovanie života človeka i sveta vôbec. Pokiaľ bude v nás spätná väzba, dovtedy budeme žiť. Nech nám v tomto zmysle naše konzervatívne presvedčenie vydrží čo najdhlšie.

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Nesúhlasím s týmto tvrdením a myslím si, že Slovensko na vznik silného konzervatívneho presvedčenia nemalo v histórii ešte čas. Naši ľudia sa síce hlásia ku kresťanským hodnotám, ale mám pocit, že je to skôr vzťah k tradíciám a zvykom ako ku skutočným hodnotám. Nie je dôležité, čo ľudia hovoria, ale čo skutočne robia. Sme citliví pri ochrane vlastného majetku, ale nemáme problém prisvojiť si majetok niekoho druhého. Svorne nenávidíme úspešných, závidíme bohatým a s obľubou volíme populistov a prezlečených komunistov. Tolerujeme úplatky a korupciu, nedodržiavanie zákonov a pravidiel. Tak aký konzervativizmus? Náš slovenský "konzervativizmus" mi niekedy pripomína Ťapákovcov od Timravy. "Konzervatívni Ťapákavci " sa pokojne nechajú okrádať svojimi politikmi, ktorých opakovane volia, ponadávajú si pri pive, raz do týždňa si zájdu do kostola. Mám iné predstavy o silnom konzervatívnom presvedčení a hodnotách.

Ján Duda, profesor kánonického práva: Osobne som presvedčený, že Slovensko je konzervatívnou krajinou a moje pochybnosti idú skôr k otázke, do akej miery je Slovensko konzervatívne. Na druhej strane si kladiem otázku, ak je Slovensko konzervatívnou krajinou, prečo sa pevnejšie nedrží svojej kresťanskej tradície a prečo je tak ľahko manipulovateľné politickými a lobistickými elitárskymi skupinami? Príčinou je asi naša viac východná, než západná mentalita, ktorá uprednostňuje "mútne vody" pred jasnými pravidlami, "silných mužov" pred používaním vlastného umu. Napriek tomu je táto krajina mojou pozemskou vlasťou a prajem jej len to dobré.

Ivan Rončák, politológ: Viac nie je ako je. Je konzervatívne v niektorých hodnotových otázkach - vo verejnej mienke je ťažko priechodné napríklad uzákonenie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Vo väčšine však nie je konzervatívne - rozvody sú bežné, morálne škandály politikov alebo celebrít sa prehliadnu takmer bez povšimnutia, verejná mienka súhlasí s vykonávaním umelých potratov. V politike a verejnej diskusii hrá celkovo veľmi malú úlohu náboženstvo (akékoľvek) a národná hrdosť, ako sme tomu svedkami napr. v USA. Národné a náboženské symboly sa považujú skôr za vec súkromnej sféry ako verejnej. Na Slovensku je tradične silná rodina, pojmy ako komunita (susedské alebo obecné spoločenstvo) však strácajú na význame.

K téme:
Pozrite si ostatné otázky v ankete pre vybrané osobnosti.
Zdieľať

Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha: Odpoveď samozrejme závisí od toho, aké kritéria si zvolíme pre posúdenie konzervatívneho presvedčenia. Zaujíma nás sebaidentifikácia obyvateľstva alebo prejavy jeho spoločného života? Porovnávame Slovensko s inými krajinami alebo s iným obdobím jeho histórie? Čo považujeme za konzervatívne presvedčenie? Keďže tieto otázky sa tu zodpovedať nedajú, odpoviem na inú, ľahšiu a jasnejšiu otázku: "Existujú na Slovensku hnutia konzervatívne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa snažia transformovať spoločnosť a jej verejné prejavy?" Áno, existujú a nie je ich málo. Som presvedčený, že je iba otázkou času a vhodných okolností, kedy ich snaženie prinesie aj viditeľné plody v podobe autentického spoločenského uznávania rodiny, života, manželstva, náboženstva, tradície, spravodlivosti a práva.

Marián Kolník, Client Partner, FranklinCovey: Pri tejto otázke je dôležité spresniť v ktorej oblasti. Ak je to oblasť štátnych financií, tak ide skôr o diletantstvo. Ak o ekonomiku, tak viac o akési improvizovanie „a la Slovensko“, ak o bankový sektor – možno to vyzerá navonok konzervatívne, no myslím si, že ide o nedôveru ku klientom a strach o manažérske posty v bankách (len neurobiť chybu). Ak o oblasť podnikateľskej etiky, tak o časté zlyhania (a silnejúce presvedčenie, že bez uplácania to u nás nejde). Ak o „vymožiteľnosť“ práva, tak o zúfalú skorumpovanosť. Čo sa náboženskej oblasti týka, tak to nie je konzervativizmus, ale stav cirkevných kniežat zo začiatku 20. storočia (česť výnimkám).
Konzervatívne presvedčenie pre mňa symbolizujú postoje ľudí založené na osobných hodnotách a princípoch. A nájsť takých jednotlivcov na Slovensku nie je ľahké. Preto si myslím že Slovensko nie je krajinou so silným konzervatívnym presvedčením. A moderným tiež nie.
U nás ide hlavne o neprofesionalitu, slabé vzdelanie, závisť, strach, lenivosť a duševnú ťarbavosť. Navonok to môže pôsobiť konzervatívne, ale ide skôr o nevychovávané svedomie a neschopnosť konať.

Anton Ziolkovský, výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska: Myslím, že áno. Treba však chápať dôvody nášho konzervativizmu, lebo sú prvými indikátormi možných zmien. Prvým dôvodom je agrárny charakter krajiny. Väčšina našich predkov pracovala na poli a v lese, nie v priemysle a používala osvedčené postupy, ktoré sa v priemysle menia predsa len oveľa rýchlejšie. Ten druhý dôvod je kresťanstvo, ktoré uchováva a odovzdáva osvedčené modely správania sa. Slovensko má vďaka týmto faktorom silný konzervatívny základ. Zmena kultúry a odsúvanie náboženstva však môžu našu krajinu zmeniť na nepoznanie.

Postoy.sk vám bude každý týždeň ponúkať názory vybraných osobností na konkrétne otázky.

Foto: Flickr.com
Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk
Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo