Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 12:17

Úradná zmena pohlavia

Nemusel by na ňu stačiť ani chirurgický zákrok. Novela prešla do druhého čítania

Nemusel by na ňu stačiť ani chirurgický zákrok. Novela prešla do druhého čítania

Doteraz sa dalo rodné číslo zmeniť aj lekárskym posudkom, ktorý nebol bližšie špecifikovaný. Teraz bude zmena podmienená genetickými testami. Návrh podporili takmer všetci poslanci OĽaNO, Sme rodina či Smeru.

Zmena rodného čísla má byť možná len v prípade jeho nesprávneho určenia. Vyplýva to z novely zákona o rodnom čísle z dielne poslancov zo Sme rodina a OĽaNO, ktorú parlament posunul do druhého čítania 87 hlasmi. Za boli okrem celého klubu OĽaNO a Sme rodina aj Smer či poslanci ĽSNS a Republiky.

„Zmenou sa zabezpečuje, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia,“ píše sa v návrhu novely. 

Doteraz sa dalo rodné číslo zmeniť aj lekárskym posudkom, ktorý nebol bližšie špecifikovaný. Po novom by sa malo jasne určiť, čo posudok dokladuje. „Teda že zmena rodného čísla je možná, ak lekársky posudok preukazuje, že určené pohlavie nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby,“ píše sa v dôvodovej správe.

Poslanci argumentujú snahou o posilnenie právnej istoty. Novela má spresniť nejednoznačnú legislatívu tak, aby sa v praxi zabezpečil ústavne konformný výklad pojmu pohlavie. Transrodovým osobám tak ani tranzícia, teda odstránenie pohlavných orgánov, nebude stačiť na zmenu pohlavia v úradných dokladoch. 

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 10 hodinami

František Mikloško sa vracia do KDH, strana ho v pondelok oficiálne predstaví na tlačovej konferencii. Na nej by mali lídri strany spoločne ohlásiť aj zásadné posolstvá KDH do volieb a po nich.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.