Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
11. apríl 2016

Dieťa v parlamente – príklad pre matky?

Tehotná podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová zo SaS chce byť matkám príkladom. Keď porodí svoje tretie dieťa, plánuje ho nosiť so sebou do parlamentu.
Dieťa v parlamente – príklad pre matky?

Lucia Nicholsonová skladá poslanecký sľub (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

Nie je však dôležitejšie hovoriť o tom, že slovenský status quo, keď je žena bežne doma s dieťaťom prvé tri roky jeho života, je ideálny pre dieťa? A že chceme, aby to tak zostalo?

Mnohé mamy sú doma s deťmi a svoj čas venujú výhradne im. Nie preto, že by nemali rady svoju prácu alebo žeby sa im nebodaj nechcelo robiť. Keby dali dieťa do jaslí a išli by robiť, namiesto rodičovského príspevku 203,20 eura na mesiac by dostali príspevok 280 eur, z ktorého by viac či menej vykryli jasle a popri tom by zarábali.

Napriek tomu to však väčšina žien takto nerieši a trávi prvé roky doma s dieťaťom. Na západe už takáto prax nie je bežná. Na ženu, ktorá by so svojimi deťmi zostávala doma tri roky, by sa dnes v mnohých krajinách pozerali podozrievavo. Dá sa očakávať, že západný trend skoršieho nástupu do práce sa bude v blízkej budúcnosti presadzovať aj u nás. O to dôležitejšie je povedať si, čo je pre nás dôležité.

O koho tu ide?

Podpredsedníčka Nicholsonová v rozhovore pre Denník N uviedla: „Nie je v poriadku, ak je žena tlačená do toho, že dobrá matka je iba taká, ktorá je doma tri roky s dieťaťom. To, čo idem teraz urobiť, je aj o tom, že chcem dokázať, že dobrá matka je aj taká, ktorá nezostane doma s dieťaťom medzi štyrmi stenami. Máme v sebe hlboko zažité tradície, ktoré sa ťažko menia. A mení sa to ťažko aj preto, že máme veľmi málo príkladov žien, ktoré by ukázali, že sa to dá aj inak. Chcem byť takým príkladom. Moja funkcia bude dostatočne viditeľná na to, aby to tak bolo.“

(Na druhej strane v rozhovore pre týždenník .týždeň povedala, že sama nie je človekom so zdravo vybudovaným sebavedomím a zrejme permanentne potrebuje niekomu niečo dokazovať.)

Nemá zmysel riešiť, kto je dobrá a kto zlá matka, podmienky každého sú veľmi individuálne. Oveľa rozumnejšie by bolo konečne obrátiť uhol pohľadu a pýtať sa, čo je najlepšie pre dieťa. Veď ide o to, akú generáciu vychováme. Tento pohľad chýba rovnako aj v debate o rovnoprávnosti žien a mužov a o rovnosti príležitostí. Vždy sa hovorí len o realizácii žien. To zaváňa egoizmom.

Nicholsonová sa ďalej pre médiá vyjadrila, že zamestnávatelia na Slovensku si ešte neuvedomili, aká efektívna pracovná sila sú matky s malými deťmi, ktoré nekávičkujú, nemajú cigaretové pauzy, ale využívajú svoj čas naplno. S tým sa nedá nesúhlasiť, materská je riadny kurz časového manažmentu. Iste, sú pracovné miesta, keď žena môže robiť z domu a svoju prácu si zmanažuje, ako chce. Pre firmu je dôležitý odovzdaný výsledok.

Inzercia

Ak jej pri takejto práci vedia ešte pomôcť rodičia či svokrovci alebo dokonca manžel, ktorý chodí z roboty skôr domov, môže to byť schodná cesta, ako nevypadnúť z pracovného rytmu a nedať bábätko na druhú koľaj.

Máloktorá práca však poskytuje podmienky na to, aby si mama mohla vziať dieťa so sebou, napĺňať jeho potreby presne vtedy, keď potrebuje, a zladiť to so svojím pracovným programom. Otázne je, či sa takto pracujúcej žene naozaj darí neprenášať stres na dieťa. Brať bábätko denne do práce alebo ho umiestniť niekoľkomesačné do jaslí mu určite neposkytuje taký ideálny štart, ako keď sa mu doma najbližší naplno venujú. Nenahovárajme si, že všetko sa dá robiť na sto percent.

Nenahraditeľná mama

Keď sa žena slobodne rozhodne priviesť dieťa na svet, musí rátať s tým, čo to bude obnášať, a určite vie aj to, že pre svoje dieťa je v prvých rokoch (alebo minimálne v prvých mesiacoch) života kľúčovou postavou, ktorú nikto plnohodnotne nenahradí.

Ako mama 20-mesačného dieťaťa mám množstvo dní, keď som absolútne šťastná a spokojná, sú aj dni, keď mám všetkého plné zuby. Rovnaké fázy som zažívala aj v práci. Akurát viem, že kým tam za mňa hladko našli náhradu, Jakubovi by čas so mnou nikto nevynahradil. A ani mne už nikto nevráti čas, ktorý s ním trávim. Vidieť dynamický rozvoj jednej osobnosti a každodenné objavy, ku ktorým svojím prístupom prispievam, to by mi nedala ani tá najrýchlejšie sa rozvíjajúca firma na svete.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Kto zdedí Smer

Kto zdedí Smer

V Smere sa počas tohto funkčného obdobia začne zápas o to, kto nahradí Roberta Fica. Poučí sa Robert Fico z chýb Mečiara, Čarnogurského či Dzurindu?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.