Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 07:21

Vražda Daniela Tupého

NAKA zadržala osem ľudí. Na 110 percent boli na mieste činu, tvrdí Hamran

NAKA zadržala osem ľudí. Na 110 percent boli na mieste činu, tvrdí Hamran

Dôkazná situácia je podľa policajného prezidenta silná a nepriestrelná.

V prípade vraždy Daniela Tupého zadržala Národná kriminálna agentúra v utorok osem osôb. Ide o akciu Karma. Prezídium Policajného zboru o tom informovalo na sociálnej sieti.

Zaisťovacie úkony policajti vykonávajú v Bratislavskom a Trnavskom kraji. „V súčasnosti zatiaľ nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ dodala polícia.

Vec je v úvodnom štádiu trestného konania, doplnil pre TASR hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

Silná dôkazná situácia

Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana boli zadržaní ľudia na 110 percent na mieste činu v čase vraždy Daniela Tupého. Dodal, že polícia sa v prípade zásadne posunula.

„Dôkazná situácia je dnes taká silná a nepriestrelná, že môžem s pokojným svedomím vyhlásiť, že osem ľudí, ktorí boli dnes zadržaní, bolo na mieste spáchania činu, keď bol zavraždený Daniel Tupý,“ povedal v Rádiu Expres.

Hamran ozrejmil, že v prípade zatiaľ nie je nikto obvinený. Jedna osoba podľa neho už je odsúdená v inom prípade za pokus vraždy.

Študenta Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Utrpel osem bodných rán.

Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov trval útok asi minútu. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.

Vyšetrovatelia sa vybrali iným smerom

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Podľa niektorých médií polícia pracovala v tom čase aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. Podľa Hamrana však v roku 2018 vyvrátili vyšetrovaciu verziu v súvislosti so skupinou piťovcov.

Dodáva, že vyšetrovatelia sa vybrali úplne iným smerom. „A vyzerá to tak, že dnes sa konečne zásadným spôsobom v tejto veci posunuli,“ dodal. 

Posun podľa neho nastal v rokoch 2021 a 2022, keď polícia mala v rámci vyšetrovania konkrétne informácie, ktoré viedli k podozrivým osobám. Dodal, že na objasnení prípadu sa podieľali aj traja obvinení vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.

Podľa portálu Aktuality.sk by v prípade zadržaných osôb malo ísť o rovnakých ľudí, ktorí boli podozriví aj v počiatkoch vyšetrovania. Údajne ide o futbalových ultras a neonacistov, ktorých spomínal aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Výberová chronológia kauzy vraždy študenta Daniela Tupého

2005

4. novembra - Vo večerných hodinách bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý. Podľa očitých svedkov ho zabila skupina neznámych maskovaných osôb (neonacistov). Pri útokoch boxermi a nožmi zranili ďalších šesť študentov.

10. novembra - Na boj proti rasizmu a extrémizmu bola na ministerstve vnútra zriadená centrálna Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu.

12. novembra - Minister vnútra Vladimír Palko povedal, že vo vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého sa objavili zaujímavé stopy, nekonkretizoval ich.

2006

22. februára - Vyšetrovatelia vypočuli poškodených a rodinu zavraždeného študenta. Polícia tiež predviedla a vypočula desiatky osôb, či už svedkov alebo podozrivých.

30. októbra - Vyšetrovanie vraždy Tupého smerovalo k tomu, že za zabitím stála skupina neonacistov, vyhlásil otec zavraždeného Daniel Tupý starší. Polícia mala podľa neho k dispozícii určité svedectvá a identikity možných páchateľov.

2008

27. februára - Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že po necelom dva a pol roku od vraždy polícia obvinila jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Minister uviedol, že svojím vzhľadom tieto osoby pripomínajú príslušnosť k extrémistickým hnutiam.

17. marca - Krajský súd v Bratislave zamietol sťažnosti trojice obvinených v prípade vraždy voči vzatiu do väzby. Richard H., Dávid V. a Ján S. zostali za mrežami.

Inzercia

26. mája - V súvislosti s kauzou Tupého zadržali príslušníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite Karola P. zo skupiny piťovcov. Zadržaný mal údajne ovplyvňovať jedného z utajených svedkov a dopustiť sa tým trestného činu marenia spravodlivosti.

29. mája - Karol P. išiel do väzby. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I.

3. júna - Polícia z vraždy obvinila ďalšie dve osoby. Išlo o Róberta J. a Michala B., ktorých obvinili z trestných činov výtržníctva a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. Dvojica mala byť prítomná na mieste činu.

1. októbra - Okresný súd Bratislava I rozhodol o prepustení z väzby dvoch údajných útočníkov na Tupého - Dávida V. a Jána S. Vo väzbe zostal Richard H. Keďže však voči rozhodnutiu podala sťažnosť prokurátorka, zostali vo väzbe naďalej všetci traja.

23. októbra - Krajský súd v Bratislave rozhodol o prepustení z vyšetrovacej väzby dvoch údajných útočníkov na študenta - Jána S. a Dávida V. Súd ďalej rozhodol, že u údajného hlavného útočníka Richarda H. naďalej trvajú dôvody na väzbu.

2009

26. januára - Po viac ako troch rokoch, ktoré uplynuli od vraždy, sa začalo na Okresnom súde Bratislava I po prvý raz pojednávanie s údajnými útočníkmi na študenta.
      - Dozorová prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave pred procesom pre TASR uviedla, že je v dôkaznej núdzi.

29. januára - V kauze pred súdom vypovedal prvý z významných svedkov Milan L. Vypovedal, že v čase vraždy boli na Tyršovom nábreží iba Michal B., Róbert J., osoba pod prezývkou Grco, ktorý v minulosti spáchal samovraždu, a Marek K.

10. júna - Senát bratislavského okresného súdu zamietol návrh otca zavraždeného študenta, aby obžalovaní v tejto kauze a utajovaní svedkovia išli na detektor lži. Prokurátorka zároveň oficiálne priznala, že v tomto prípade je v dôkaznej núdzi.

11. júna - Ďalší z utajovaných svedkov v kauze vraždy odmietol vypovedať. Poprel svoje pôvodné slová z výpovede v prípravnom konaní. Dokazovanie v prípade sa tak skončilo.

12. júna - Prokurátorka navrhla uznať Richarda H. za vinného z vraždy Tupého. Navrhla pre neho trest v hornej polovici trestnej sadzby vo väzení s najprísnejším strážením. Richardovi H. hrozilo desať až 15 rokov. Zvyšným obžalovaným z útoku z novembra 2005 navrhla trest v dolnej polovici trestnej sadzby v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.

16. júna - Obžalovaných v prípade vraždy Tupého rozsudkom oslobodil Okresný súd Bratislava I. Súd neuznal za vinného Richarda H. ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Ako vyplynulo počas procesu, časť z obvinených bola zo skupiny piťovcov a časť zo sýkorovcov. Tí však boli v antagonistickom vzťahu.

2010

7. júla - Odchádzajúci šéf rezortu vnútra Kaliňák povedal, že pri vyšetrovaní vraždy sa urobili chyby už na mieste činu.

1. novembra - Ministerstvo vnútra zrušilo špecializovaný tím na vyšetrenie vraždy.

4. novembra - V kauze vypočuli ďalších svedkov a boli urobené nové úkony vo veci. Informoval minister vnútra Daniel Lipšic.

2011

9. januára - Bratislavská mafia ponúkla 200-tisíc eur za mená nových svedkov v prípade vraždy.

2012

24. augusta - Trestné stíhanie bolo prerušené.

2017

6. novembra - Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že polícia preveruje nové informácie.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 11 hodinami

František Mikloško sa vracia do KDH, strana ho v pondelok oficiálne predstaví na tlačovej konferencii. Na nej by mali lídri strany spoločne ohlásiť aj zásadné posolstvá KDH do volieb a po nich.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.