Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. marec 2023, 16:44

V Nazarete útočili na kresťanskú školu

„Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám,“ hovorí pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema.

Neznámi páchatelia ostreľovali školu a kláštor františkánskych mníšok v Nazarete. Incident sa udial vo štvrtok 16. marca.

Miestna kresťanská komunita je šokovaná a žiada od štátnych orgánov konkrétne kroky, pretože napriek množiacemu sa násiliu vo Svätej zemi zatiaľ nezasiahlo cirkevné inštitúcie, kde sa deti vzdelávajú.

Rafik Nahra, pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema, opísal udalosť a svoje prekvapenie pre Vatikánsky rozhlas.

„Sestry boli vnútri a po ulici prešla motorka. Potom dvaja ľudia z tohto motocykla vystrelili smerom k budove školy. Mníšky vnútri najskôr nechápali, čo sa stalo, no boli to okoloidúci, ktorí sa zľakli, utiekli nabok a zavolali políciu.

Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám. Naše školy majú dobrú povesť, sú to miesta otvorené pre kresťanských aj moslimských študentov, miesta spoločného života. Niečo také je teda nečakané. Preto musíme na túto udalosť veľmi jasne reagovať,“ hovorí biskup Nahra.

Podľa neho treba mať na pamäti, že v posledných rokoch bolo v krajine všeobecne, v Izraeli, ale aj konkrétne v arabskej spoločnosti, v arabských mestách, veľa násilia. „Dochádza k početným streľbám, ako sa to stalo na našej škole, a niekedy sa strieľa do civilistov. Doteraz sme však na našich školách nikdy nezaznamenali takýto incident a boli by sme radi, keby tieto školy neskončili v tomto kruhu násilia, najmä keď tam chodia deti,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.