Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. marec 2023, 12:20

Čínsky prezident priletel do Moskvy, Rusko označil za spoľahlivého partnera

Čínsky prezident priletel do Moskvy, Rusko označil za spoľahlivého partnera

Foto: TASR/AP - RU - 24

Obe krajiny považujú cestu Si Ťin-pchinga za súčasť snáh o ďalšie prehĺbenie ich "neobmedzeného priateľstva".

Čínsky prezident Si Ťin-pching priletel v pondelok na trojdňovú návštevu Moskvy. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

„Verím, že táto návšteva bude plodná a dá nový impulz zdravému a stabilnému vývoju čínsko-ruských vzťahov," cituje Si Ťin-pchinga pri príchode agentúra AFP. Zároveň označil Čínu a Rusko za dobrých susedov a spoľahlivých partnerov.

Obe krajiny považujú cestu čínskeho prezidenta za súčasť snáh o ďalšie prehĺbenie ich "neobmedzeného priateľstva".

Kremeľ v pondelok privítal mierový plán Číny pre Ukrajinu a uviedol, že aj ten bude predmetom rokovaní Si Ťin-pchinga s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Peking vyzýva na prímerie na Ukrajine. Spojené štáty ho však odmietajú, pretože sa domnievajú, že by sa tak potvrdili územné zisky Ruska.

Inzercia

Čína vníma Rusko ako zdroj ropy a zemného plynu pre energetické potreby svojej ekonomiky. Považuje ho okrem toho aj za partnera voči prevahe Spojených štátov v zahraničných záležitostiach. Podľa AP čínsky prezident svojou návštevou Ruska preukazuje Putinovi politickú podporu v čase pokračujúceho konfliktu na Ukrajine.

Niekoľko hodín pred návštevou Si Ťin-pchinga v Moskve vyzval Kyjev Rusko, aby stiahlo svoje sily z Ukrajiny. 

„Plán úspešnej realizácie mierového plánu Číny. Prvý a hlavný bod - kapitulácia alebo stiahnutie všetkých ruských okupačných vojsk z územia v súlade s normami medzinárodného práva a Charty OSN," napísal na Twitteri tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov.

Si Ťin-pching pricestoval do Moskvy niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatýkací rozkaz na Putina za vojnové zločiny na Ukrajine. Rusko, ktoré nie je súčasťou ICC, zatykač označilo za neplatný. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok ICC vyzvalo, aby sa vyhol politizácii a dvojitým štandardom a rešpektoval imunitu hláv štátov.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Patriarcha Kirill udelil maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi pri príležitosti 60. narodenín Rad slávy a cti prvého stupňa. Ruský patriarcha, ktorý je dôležitým spojencom prezidenta Vladimira Putina, vyzdvihol v liste Orbánovu samostatnú domácu a zahraničnú politiku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.