Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. marec 2023, 22:10

Taliansky prezident ocenil pápeža Františka za to, že ukazuje „cestu k mieru“

„Medzinárodné spoločenstvo sleduje s veľkým záujmom vašu prácu a vaše slová, ktoré ukazujú priamu cestu, ako zaistiť, aby sa ľudstvo v budúcnosti dočkalo mieru a skutočného rozvoja,“ uviedol Sergio Mattarella.

Taliansky prezident Sergio Mattarella v nedeľu ocenil úsilie pápeža Františka o to, aby bol svet spravodlivejší a mierovejší. Prezident to napísal v posolstve pri príležitosti nedávneho desiateho výročia zvolenia Františka do čela katolíckej cirkvi. Informovala o tom tlačová agentúra ANSA.

„Medzinárodné spoločenstvo sleduje s veľkým záujmom vašu prácu a vaše slová, ktoré ukazujú priamu cestu, ako zaistiť, aby sa ľudstvo v budúcnosti dočkalo mieru a skutočného rozvoja,“ uviedol Mattarella v posolstve.

„Vaše učenie, ktorého cieľom je odstrániť nerovnosť a podporiť tie najzraniteľnejšie skupiny ľudí v našej spoločnosti, zanechalo v tomto desaťročí hlbokú stopu. Som si istý, že budete aj ďalej orientačným bodom pre vlády, medzinárodné organizácie a veľké množstvo veriacich i neveriacich,“ dodal Mattarella.

Od 13. marca 2013, keď sa rozhodlo o tom, že na pápežský stolec zasadne argentínsky arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, ubehlo už desať rokov. Pápež František pri tejto príležitosti v pondelok 13. marca odslúžil omšu, zatiaľ čo do Vatikánu prichádzali blahoželania z celého sveta.

Z tisícov pápežských audiencií, stoviek návštev diecéz a farností a 40 apoštolských ciest si František podľa vlastných slov  zachoval „vo svojom srdci jasné spomienky“ a označil ich za najkrajšie momenty svojho pontifikátu.

Pápež si vo svojom vôbec prvom podcaste napríklad konkrétne zaspomínal na audienciu so starými rodičmi z celého sveta, ktorá sa konala 28. septembra 2014. „Starí ľudia sú múdri a veľmi mi pomáhajú. Aj ja sám som starý,“ povedal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Zo Slovenska sa od februára do apríla nelegálne vyviezli lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur. Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny. Informoval o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv. (tasr)

pred hodinou

Miera pôrodnosti v Japonsku klesla vlani už siedmy rok po sebe a dosiahla nové minimum. Priemerný počet detí narodených na jednu ženu bol vlani 1,2565. Demografickú krízu prehĺbila pandémia koronavírusu a k nízkej miere pôrodnosti prispieva aj menší počet uzatváraných manželstiev. (tasr)

pred 2 hodinami

Exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) vyzval ministra financií Michala Horvátha, aby vyčlenil dodatočné peniaze na učebnice. Rezort podľa neho prispel výrazne menšiu sumu ako v predchádzajúcich rokoch. Šéf rezortu školstva Daniel Bútora uviedol, že suma sa ešte môže zmeniť, no garantovať to zatiaľ nevie. Pripustil, že v minulosti išlo na učebnice viac peňazí. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.