MÉDIÁ: Wikipedia biskupom: Píšte pre nás

Predstaviteľ spoločnosti Wikimedia vyzval katolíckych biskupov, aby prispievali do známej internetovej encyklopédie Wikipedia. Niektorí z nich už majú s touto činnosťou skúsenosti z minulosti.

Desať percent. Toľko rúk sa zdvihlo počas nedávneho stretnutia Európskej biskupskej komisie pre médiá (CEEM) pri odpovedi na otázku, kto už niekedy prispel heslom na Wikipedii.„Osobne sa domnievam, že by bolo dobré, keby biskupi prispievali na Wikipedii predovšetkým preto, že sú to osoby vzdelané a zbehlé v rozličných oblastiach,“ povedal vo štvrtkovom rozhovore pre agentúru Zenit Delphine Ménard, francúzsky zástupca spoločnosti Wikimedia. Zároveň zdôraznil, že biskupi, tak ako všetci ostatní prispievatelia, by museli akceptovať zásadu neutrálnosti pri spracovaní tém.

Hacker poúčal biskupov

K téme:
Keď katolícke médiá vedia nadchnúť
Michal Vaško: V Cirkvi sa médií bojíme
Aké sú kresťanské médiá?
Vzťah s Bohom vyslobodzuje novinárov z povrchnosti a vlažnosti
Plnia...
Zdieľať

Delphine Ménard sa zúčastnil zasadania CEEM, ktoré sa pod názvom Internetová kultúra a komunikácia cirkvi konalo v polovici novembra vo Vatikáne. Biskupi, ktorí sú v rámci jednotlivých európskych biskupských konferencií zodpovední za oblasť médií, si spolu so svojimi spolupracovníkmi vypočuli podnety aj od zástupcov Facebooku a YouTubu. „Zdá sa mi, že záujem cirkvi o internet je vysoko pozitívny,“ uviedol Delphine Ménard, pre ktorého sa závislosť na Wikipedii stala povolaním. Do internetovej encyklopédie začal prispievať asi pred piatimi rokmi. Postupne tejto aktivite začal venovať všetok svoj voľný čas. Dnes patrí medzi štyridsiatich ľudí, ktorí na plný úväzok pracujú pre piatu najnavštevovanejšiu stránku a ktorých úlohou je koordinácia činnosti asi 100 000 dobrovoľných prispievateľov.

Filozofiu hackerskej komunity biskupom ozrejmil bývalý hacker pochádzajúci zo Švajčiarska. Pohľad z opačnej strany ponúkol člen Interpolu zodpovedný za boj proti kyberkriminalite.

Falošný pápež na Facebooku

Christoph Müller, zástupca YouTubu ocenil, že od jari má Vatikán na ich webe vlastné konto. K zaujímavej situácii došlo po vystúpení Christiana Hernandeza zastupujúceho Facebook, ktorý v duchu predchádzajúceho vystúpenia ocenil, že svoj profil má na ich webe aj pápež Benedikt XVI. Neskôr vysvitlo, že za facebookovým pápežom sa skrýva neznámy podnikavec. Svätá stolica už požiadala o zrušenie tohto konta. Na Facebooku je Benedikt XVI. prítomný len prostredníctvom oficiálnej aplikácie Pope2you.

Biskupi rokujúci v aule, ktorú si za niekoľko miliónov dolárov chceli prenajať producenti filmového trháku Anjeli a démoni sa so zástupcami popredných internetových značiek zhodli, že vo vzájomnom porozumení existujú závažné ťažkosti. Až 70% stránok katolíckych inštitúcií napríklad nevyužíva vymoženosti webu 2.0. Navyše, cirkevní predstavitelia vnímajú internet ako priestor relativizujúci pravdu. „Môžeme ešte hovoriť o pravde na webe, ktorý je postavený na skutočnosti, že každý užívateľ má vlastnú pravdu?“ pýtal sa jeden z biskupov.

Imrich Gazda

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo