Ku dňu svätého Patrika
Ako Íri zachránili civilizáciu
Vplyv amerických katolíckych Írov na porážku komunizmu bol enormný, disproporcionálny a pozoruhodný.

Mama Ronalda Reagana bola anglického a škótskeho pôvodu a evanjelikálna protestantka, ale jeho otec pôvodu čisto írskeho (a katolík). Foto. Wikimedia.org
Sedemnásty marec je deň svätého Patrika, patróna Írska, írsky národný a ľudový sviatok. To je dobrý dôvod na to, aby sme si pripomenuli, ako Íri zachránili civilizáciu. Dokonca dvakrát.
Ten titulok je názov knihy, ktorú v roku 1995 publikoval Thomas Cahill (Američan samozrejme írskeho pôvodu) a ktorá bola dva roky bestsellerom. Opisuje v nej írske, neskôr írsko-škótske misie v období temna, ktoré šírili vieru a zachovali civilizáciu v Európe.
V roku 476 padla Západorímska ríša a nastala doba, ktorej sa hovorí temný stredovek. Tá sa končila v druhej polovici 8. storočia za vlády Karla Veľkého, franského. Ten sa nechal na Vianoce roku 800 od pápeža korunovať za cisára a západné cisárstvo tak bolo obnovené. Nasledoval potom vrcholný stredovek, neskorý stredovek a od roku cca 1500 novovek. Karolom Veľkým sa začína civilizácia, ktorá nadviazala na civilizáciu klasickú, antickú; civilizácia, ktorej hovoríme západná kresťanská či skrátene západná.
Počas tých storočí temného stredoveku, keď politický systém a svetská civilizácia skolabovali a v Európe sa sťahovali národy a prúdili do nej kočovné kmene rôznych Hunov, Ostrogótov, Vizigótov a ďalších, sa civilizácia udržiavala v kláštoroch, kde mnísi prepisovali staré knihy v hebrejčine, gréčtine a latinčine, a tým pre potomkov zachovali a zachránili múdrosť židovských prorokov, gréckych filozofov, rímskych autorov a cirkevných otcov.
Svätý Patrik obrátil Írsko na kresťanstvo v 5. storočí (podľa legendy taktiež z Írska vyhnal hady a dogmu o Svätej Trojici vysvetľoval Írom na príklade trojlístka; ten, írsky shamrock, je dodnes jedným zo symbolov Írska; ďalším je napr. harfa). Svätý Kolumba potom z Írska založil v 6. storočí kláštor na škótskom ostrove Iona v súostroví Hebridy na západnom pobreží Škótska. Tento kláštor (existuje dodnes) sa potom stal miestom, odkiaľ prúdili misie do Anglicka, Francúzska, Burgundska a Nemecka; napr. svätý Kolumbán v 7. storočí. Hovorí sa im preto írsko-škótske misie. Najvýchodnejší kláštor, ktorý írski mnísi zo Škótska založili v Európe, bol vo Viedni; v štvrti, ktorá sa dodnes volá Škótska štvrť a nachádza sa na severozápadnom okraji historického starého centra mesta Viedeň.
Neskôr všetky tieto kláštory na kontinente, založené Írmi, prevzali rehoľu svätého Benedikta. Tento príbeh o tom, ako Íri evanjelizovali Európu a tak v nej vlastne zachránili civilizáciu, vo svojej knihe rozpráva Thomas Cahill.
V Reaganovej vláde slúžilo nadpriemerné množstvo Írov a katolíkov. Zdieľať
Lenže uviedol som, že Íri zachránili civilizáciu dvakrát. Kedy bol ten druhýkrát?
V 80. rokoch 20. storočia. V Reaganovej vláde slúžilo nadpriemerné množstvo Írov (Američanov írskeho pôvodu) a katolíkov (obidve skupiny neboli identické, ale bol medzi nimi výrazný prienik).
Korene však siahali o tridsať rokov skôr, do 50. rokov 20. storočia. Vtedy Katolícka cirkev bola silne antikomunistickou organizáciou. Mladík, ktorý sa volal William F. Buckley, mal v hlave iskru: zachráni Ameriku pred socializmom a svet pred komunizmom. Založí hnutie, ktoré bude antisocialistické a silne antikomunistické.
V roku 1955 založil časopis National Review, ktorý sa stal hlavnou platformou povojnovej americkej pravice. Integroval na svojich stránkach politických a ekonomických klasických liberálov, morálnych, kultúrnych a hodnotových tradicionalistov a silných antikomunistov v domácej i zahraničnej politike.
Pre mladých mužov a mladé slečny, ktoré mali v 50. rokoch dvadsať až tridsať rokov, boli mentormi starší muži vo veku štyridsaťpäť až päťdesiatpäť rokov, ktorí boli predtým komunisti či trockisti, ale postupne sa stali antikomunistami.
Títo exkomunisti a teraz antikomunisti presvedčili antikomunistickú mládež, že medzinárodný komunizmus nestačí len zadržovať (Containment Strategy, jej autorom bol diplomat George Kennan), ale nutné je prejsť k jeho zatlačovaniu (Roll-Back či Liberation Strategy, ktorej autorom bol extrockista, filozof a geopolitický stratég James Burnham).
Inými slovami, nestačí sa pred komunizmom len brániť a zadržovať ho, ale je nutné ho poraziť. Jeden z tých mladíkov (M. Stanton Evans) to opísal takto: „Najprv sa zmocníme Republikánskej strany. Potom zvolíme republikánskeho prezidenta. A potom porazíme medzinárodný komunizmus.“ Zmocnili sa Republikánskej strany v roku 1964 (na prezidenta bol za ňu nominovaný senátor Barry Goldwater). A zvolili republikánskeho prezidenta v roku 1980 (guvernér Ronald Reagan). V roku 1989, keď v úrade končil, bol medzinárodný komunizmus porazený.
Bill Buckley mal mamu pôvodu švajčiarskeho (z nemecky hovoriacej časti Švajčiarska), ale jeho otec bol čisto írskeho pôvodu; katolík a silný antikomunista. Katolík írskeho pôvodu a antikomunista bol i senátor Joseph McCarthy v 50. rokoch, ktorý má dnes zlú reputáciu, pretože vraj prenasledoval čarodejnice; pravdou je, že mnohých obvinil bez dôkazov, ale teraz sa už vie, že mieru komunistickej a sovietskej infiltrácie americkej štátnej správy v 30. a 40. rokoch 20. storočia skôr podcenil, než precenil.
Tá infiltrácia bola oveľa väčšia a horšia, než si myslel. Viac mal pravdu, než sa mýlil. Bol síce zdiskreditovaný v médiách a medzi intelektuálmi, ale presvedčil americký ľud, že komunizmus nie je problém len východnej Európy, ale celého sveta, a teda aj Ameriky.
Ale pozrime sa na prezidenta. Veľa amerických prezidentov bolo čiastočne írskeho pôvodu. John F. Kennedy bol čisto írskeho pôvodu. Taktiež aj írskeho pôvodu je i prezident Joe Biden. Aj obaja Bushovia. I Barack Obama mal po mame čiastočne írsky pôvod; preto na deň sv. Patrika vždy žartoval, že v ten deň sa vlastne volá Barry O'Bama.
Mama Ronalda Reagana bola anglického a škótskeho pôvodu a evanjelikálna protestantka, ale jeho otec pôvodu čisto írskeho (a katolík). Ronaldov pradedo sa volal Michael O'Regan a pochádzal z grófstva Tipperary (ako v tej pesničke It's long way, to Tipperary...). Predtým než pricestoval do Ameriky, si priezvisko poangličtil na Reagan.
Ronald Reagan bol prvý americký prezident, ktorý prešiel od stratégie zadržovania (ktorú praktikovali prezidenti Truman, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon, Ford a Carter) k stratégii oslobodzovania, teda k vytlačeniu komunistickej moci z periférie sovietskej ríše (Nikaragua, Afganistan, Angola) a k porážke tej ríše samotnej. Nechcel s komunizmom koexistovať, chcel ho zničiť. Preto preteky v zbrojení, ktoré sovietska ekonomika nemohla ufinancovať, preto podpora poľskej Solidarite, preto politická, ekonomická, kultúrna a propagandistická ofenzíva proti komunizmu a ZSSR.
Kto boli jeho spolupracovníci? Prvý poradca pre otázky národnej bezpečnosti Richard Allen, katolík, absolvent katolíckej univerzity Notre Dame. Druhý bezpečnostný poradca, jeho priateľ z Kalifornie katolík William Clark (ktorý často navštevoval pápeža sv. Jana Pavla II., aby ho informoval o Reaganovej stratégii). Ďalej šéf Reaganovej prezidentskej kampane v roku 1980 a následne od roku 1981 až do svojej smrti v roku 1987 šéf CIA William Casey. Zbožný katolík, ktorý každý deň začínal rannou účasťou na sv. omši. Vo svojom čiernom lietadle bez okien lietal po zemeguli a organizoval protikomunistické aktivity. Vymohol si, že v Saudskej Arábii, do ktorej lietal často dohodnúť saudské financovania antikomunistických mudžahedínov v Afganistane, sa môže na americkej ambasáde pre neho konať katolícka omša; bola to jediná omša na území Saudskej Arábie; táto krajina dodnes omše zakazuje (aj keď, striktne vzaté, ambasáda bola územím USA). Všetci títo antikomunistickí katolíci, mladíci v 50. rokoch 20. storočia, boli väčšinovo či čiastočne írskeho pôvodu.
Tým nechcem povedať, že víťazi nad komunizmom v Reaganovej vláde boli len Íri či katolíci; nie, boli to aj mnohí židia (napr. Richard Perle, námestník ministra obrany, či Richard Pipes, šéf sovietskej sekcie Rady národnej bezpečnosti) a protestanti (napr. veľvyslankyňa pri OSN Jeane Kirkpatricková či zbožný člen Episkopálnej – teda Anglikánskej na území USA – cirkvi, minister obrany Caspar „Cap“ Weinberger). Ale chcem tým povedať, že vplyv amerických katolíckych Írov na porážku komunizmu bol enormný, disproporcionálny a pozoruhodný.
Takže keď si teraz či niekedy v budúcnosti dáte Guiness, spomeňte si na to, ako Íri zachránili civilizáciu. Dvakrát. Spomeňte si na sv. Patrika, sv. Kolumbu, sv. Kolumbána; ale aj na Billa Buckleyho, Joea McCarthyho, Ronnieho O'Regana (známeho ako prezident Ronald Reagan), Dicka Allena, Billa Clarka, Billa Caseyho a ďalších. Vďaka nim ste dnes slobodní.