Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. marec 2023, 11:58

Rakúsky ekonóm kritizuje plánované embargo na ruský plyn v EÚ

V povojnovom svete by malo podľa Gabriela Felbermayra existovať zmiešané portfólio energií namiesto takého, ktoré sa zameria iba na skvapalnený zemný plyn z USA.

„Úplné zastavenie dovozov zemného plynu z Ruska by pre Európsku úniu znamenalo iba to, že bude závislá od energií z iných zdrojov,“ uviedol Gabriel Felbermayr, šéf rakúskeho Inštitútu pre ekonomický výskum (WIFO). Rakúsko podľa neho dúfa, že konflikt na Ukrajine sa v strednodobom horizonte skončí. V novom povojnovom svete by malo existovať zmiešané portfólio energií namiesto takého, ktoré sa zameria iba na skvapalnený zemný plyn z USA.

„Mnohí ľudia veria, že do konca roka 2027, v ktorom by mali dodávky ruského plynu v EÚ klesnúť na nulu, bude vojna na Ukrajine dávno minulosťou a podarí sa nájsť nový spôsob mierového spolužitia,“ pokračoval šéf WIFO. Rakúsko podľa neho nie je od Ruska závislé, čo dokázalo v lete minulého roka, keď svoje zásobníky naplnilo aj bez ruského plynu. 

Krajina podľa vládnych údajov znížila podiel ruského plynu na celkovom objeme dodávok z viac ako 70 percent v máji 2022 na necelých 20 percent v októbri.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 8 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 8 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.