USA: Cirkvi podpísali deklaráciu, ktorou chcú obrániť svoje základné práva

The Manhattan DeclarationV Spojených štátoch amerických majú o jednu náboženskú iniciatívu viac. Pravoslávni, katolíci a evanjelikáli 20. novembra podpísali tzv. Manhattanskú deklaráciu, ktorú doteraz podporilo viac ako 170-tisíc ľudí. Náboženskí predstavitelia sa spojili, aby obraňovali základné pravdy, ktorými sú posvätnosť ľudského života; dôstojnosť manželstva ako zväzku muža a ženy; a právo na svedomie a náboženskú slobodu.

"Vzhľadom na to, že tieto pravdy sú podstatné pre ľudskú dôstojnosť a blahobyt spoločnosti, sú nedotknuteľné a neprenosné. Pretože sú čoraz viac terčom útoku mocných síl v našej kultúre, sme dnes nútení dôrazne vystúpiť na ich obranu a zaviazať sa plne ich uznávať bez ohľadu na tlak, ktorý sa vyvíja na nás a na naše inštitúcie, aby sme ich opustili alebo urobili ústupky," píše sa na webovej stránke ManhattanDeclaration.org.

Signatári uviedli, že sa nepodvolia žiadnej vyhláške, ktorá by ich nútila participovať na potratoch; na výskume, ktorý ničí embryá; pri asistovanej samovražde a eutanázii, či na akomkoľvek inom zákone, ktorý bude proti životu. Rovnako neposlúchnu žiadne nariadenia požehnať nemorálne sexuálne partnerstvá, pokladať ich za manželstvo či za rovnocenné manželstvu, prípadne sa zdržať hovoriť pravdu o morálnosti a nemorálnosti rodiny a manželstva. "Naplno a bez váhania dáme Cézarovi, čo je Cézarovo. Ale za žiadnych okolností nedáme Cézarovi to, čo je Božie."

Ako pripomína National Catholic Register, pre jedného zo signatárov Manhattanskej deklarácie - washingtonského arcibiskupa Donalda Wuerla - prišla táto deklarácia v pravom čase. Washington sa totiž chystá schváliť zákon o homosexuálnych "manželstvách" a katolícke sociálne agentúry sa obávajú, že svoje služby budú musieť poskytnúť aj homosexuálom. O zákone sa bude hlasovať 1. decembra a podľa NC Registra bude schválený: "Katolícke charity môžu byť prinútené umožniť adopcie pre páry rovnakého pohlavia. Cirkev vo Washingtone vyhlásila, že to môže skončiť ukončením zmlúv s mestom." Obdobná situácia nastala v Bostone, ktorý schválil registrované partnerstvá a začal vyžadovať od katolíckych charít povolenie adopcií pre páry rovnakého pohlavia. Katolícke charity tak radšej zastavili adopcie, píše NC Register.

Úctyhodný je nielen počet signatárov tejto "internetovej petície" (viac ako 170-tisíc), ale rovnako aj počet náboženských lídrov, ktorí túto deklaráciu podpísali (viac ako 160). Nechýbajú mená katolíckych biskupov, vedúcich osobností anglikánskych cirkví (USA i Nigéria), popredných baptistov, evanjelikálov, episkopálov, pravoslávnych, riaditeľov teologických seminárov i žurnalistov. Manhattanskú deklaráciu signovali napríklad arcibiskupi Charles Chaput (Denver) a Timothy Dolan (New York), prímas Pravoslávnej cirkvi v Amerike metropolita Jonah Paffhausen, prezident Národnej asociácie evanjelikálov Leith Anderson, významní spisovatelia George Weigel (autor životopisu Jána Pavla II.) a Dinesh D'Souza (autor knihy Kresťanstvo a ateizmus úplne inak), zakladateľ inštitútu Acton Robert Sirico či výkonný riaditeľ Focus on the Family Jim Daly. Pod deklaráciu sa podpísal aj populárny kazateľ Josh McDowell, ktorý v roku 2009 vystúpil na slovenskom festivale Campfest.

Matúš Demko

Foto: Podporná stránka deklarácie na Facebooku

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo