Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. apríl 2016

V Česku rastú čínske závody

Číňania nielen skupujú v Česku už existujúce firmy, ale stavajú aj výrobné závody.

Uviedla to vo svojej analýze spoločnosť CBRE, ktorá sprostredkováva investorom dlhodobé prenájmy pozemkov. V Chebe stavia čínska firma Beijing West Industries (BWI) závod, kde sa budú vyrábať tlmiče pre nemecké automobilky, v Plzni zasa spoločnosť HiSense vybudovala firmu na výrobu obrazoviek. Informoval o tom server novinky.cz.

Čínski investori čelili doteraz kritike, že v Česku nestavajú výrobné závody a nezamestnávajú miestnych ľudí, tak ako napríklad firmy z Južnej Kórey alebo Japonska. Situácia sa však mení.

Spoločnosť Beijing West Industries vyrába tlmiče nielen pre BMW, ale aj pre Audi, Opel, Volvo či Ferrari. Cheb si firma vybrala pre blízkosť nemeckých automobiliek, pričom spočiatku má podľa vyjadrenia manažmentu dodávať tlmiče najmä pre BMW. Firma má vo svete šesť závodov. Okrem dvoch v Číne ešte dva v USA, jeden vo Francúzsku a jeden v Poľsku. V ČR chce využiť lacnejšiu pracovnú silu, než je v Nemecku. Firma už začala nábor, v prvej fáze chce zamestnať 320 ľudí.

Podľa informácií CBRE chce BWI rozbehnúť výrobu už tento rok v lete. To však spoločnosť nepotvrdila a pravdepodobnejší sa zdá skôr uvádzaný začiatok roka 2017. V Plzni už na konci minulého roka začala vyrábať obrazovky spoločnosť HiSense. Aj táto firma v súčasnosti pokračuje v nábore, zamestnať mieni stovky ľudí.

Spoločnosť HiSense už v minulosti jeden závod v Európe mala, a síce v Maďarsku. Tento závod však uzatvorila v roku 2009, keď svetová ekonomika čelila globálnej kríze a slabšiemu dopytu.

Ako povedal Michal Bezděka z CBRE, záujem o investície do priemyselných nehnuteľností v Česku majú aj ďalšie firmy z Číny. Či už ide o výrobné haly, alebo sklady. Čo sa týka odvetví, ide najmä o automobilový priemysel, elektroniku a internetové obchody.

Inzercia

Odporúčame