ZAHRANIČIE: Kompromis na čele EÚ

Lídri Európskej únie prekvapili. Favoritmi na post nového predsedu Európskej rady boli už dávnejšie Tony Blair a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Tento post však obsadil pre väčšinu Európanov neznámy Herman Van Rompuy.

Post predsedu Európskej rady (nazýva sa aj prezident EÚ) je prestížna, ale doposiaľ neznáma funkcia. Vychádza z Lisabonskej zmluvy, ktorá má platiť od prvého decembra. Na chod kancelárie predsedu je pripravený balík okolo 20 miliónov eur. Samotného predsedu pritom čaká odmena vo výške približne 300-tisíc eur ročne. A tiež nový palác, ktorý sa bude nachádzať v Bruseli. Daňových poplatníkov vyjde na 310 miliónov eur.

Kresťan ako kresťan

Terajší predseda Európskej rady, Švéd Fredrik Reinfeldt, povedal o novom prezidentovi, že lídri dvadsaťsedmičky sa snažili vybrať takého človeka, ktorý bude Úniu spájať, bude jej hlasom a tvárou. Nový predseda Európskej rady pochádza z Belgicka. Z krajiny, ktorá je doposiaľ jednotná iba zázrakom. V tomto chaotickom prostredí sa začala politická kariéra mladého Rompuya. Ako presvedčený kresťan vstúpil do Flámskej kresťanskodemokratickej strany. Vydával knihy, kde obhajoval kresťanské a konzervatívne hodnoty. Potom však opúšťa politické kruhy a stáva sa redaktorom ekonomického časopisu Trendy. Neskôr sa opäť vracia do politiky, aby sa v roku 1988 stal predsedom Kresťanských demokratov. V roku 1990 prebehla v Belgicku diskusia o liberálnom potratovom zákone. Parlament zákon schvaľuje. Belgický kráľ odmietol zákon podpísať, preto ho parlament na niekoľko dní pozbavil funkcie. Potratový zákon vstúpil do platnosti, no Rompuyov hlas nebolo počuť. Novinár Paul Belien sa domnieva, že od tej chvíle za z Rompuya - obrancu dobra stal obhajca menšieho zla. Je z neho človek kompromisov. Neskôr sa tento politik stáva členom belgickej vlády, ktorej sa podarilo udržať jednotu krajiny.

K téme:
Spojené štáty európske Zdieľať

Kompromisy nadovšetko

Schopnosť vyjednávať mu však okrem úspechu na domácej pôde zaručila dôveru aj u predstaviteľov EÚ. Aj napriek tomu, že v štruktúrach organizácie je len krátko. „Je nemožné nájsť lepšiu osobu na tento post ako je on,“ povedal predseda Európskej komisie Jose Manuel Barosso. Slovami chvály nešetrila ani americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová a označila toto rozhodnutie za medzník pre Európu a jej postavenie vo svete. Naopak zo zvolenia Belgičana boli rozčarovaní Turci. Van Rompuy sa totiž v minulosti vyjadril, že Turecko nemá čo hľadať v EÚ. „Univerzálne hodnoty, na ktorých stojí Európa, sú hodnoty kresťanské. Vstupom tak veľkej islamskej krajiny, akou je Turecko, sa ich sila oslabí,“ citoval jeho vyjadrenie portál BBC. Člen tureckého parlamentu Onur Öymen pre ten istý portál povedal, že počas Rompuyovho šéfovania Únii neočakáva veľké posuny v otázke vstupu Turecka.

Aký je jeho názor?

Otázkou však zostáva, či aj napriek všetkým slovám chvály z úst unijných predstaviteľov je Van Rompuy vhodným kandidátom. Mínusom môže byť práve jeho bezkonfliktná taktika, pri ktorej sa stráca vlastný názor. Filip van Laenen, politický aktivista a zakladateľ portálu politiek.net pripomína, že v doterajšom pôsobení v EÚ sa počas dôležitých hlasovaní Van Rompuy väčšinou zdržal. Ešte predtým, kým sa v kuloároch neobjavoval ako kandidát na predsedu Európskej rady, bol Van Rompuy zástancom priameho financovania EÚ, čo by znamenalo zavedenia novej dane. S tým však niektoré štáty Únie nesúhlasia. Počas volieb ale už svoje vyjadrenia korigoval. Očakávať sa nedá ani to, že bude jasnou tvárou EÚ. Sám totiž tvrdí, že v novej funkcií chce byť diskrétny.

Za úlohu si na svojom novom poste vybral riešenie klimatických zmien a zníženie nezamestnanosti. Naznačil to vo svojom príhovore po zvolení, kde nezabudol spomenúť frázy o nutnosti jednoty celej Únie a o tom, že ako prezident bude počúvať každý hlas. Idealista.

Marek Mačica
Foto: medias.lemonde.fr, nieuwsblad.be, hbvl.be
Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo