Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. apríl 2016

Na Svetové dni mládeže v Krakove sa prihlásilo už viac ako 2800 Slovákov

Na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia v júli v Krakove za účasti pápeža Františka, by malo putovať až 5000 Slovákov.

Na Svetové dni mládeže v Krakove sa prihlásilo už viac ako 2800 Slovákov

Na Svetové dni mládeže (SDM) v Krakove sa zaregistrovalo už viac ako 2800 Slovákov. Vyplýva to z prvej fázy slovenskej registrácie, ktorá prebiehala od novembra do marca. Informáciu zverejnila Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorá koordinuje slovenských pútnikov v Poľsku. Tento mesiac spustila druhú fázu registrácie, ktorá potrvá do konca mája.

"Svetové dni mládeže sú najväčším celosvetovým stretnutím veriacich mladých so Svätým Otcom. V Krakove sa ponesú v duchu blahoslavenstva 'Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo'. Veríme, že do Krakova vycestuje spolu s nami najviac Slovákov v histórii," uviedol tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Ondrej Chrvala.

Naposledy, pred tromi rokmi, do brazílskeho Ria de Janeiro putovalo 300 Slovákov a v roku 2011 do Madridu 3500. Predtým sa konali SDM v Sydney, Kolíne nad Rýnom, Toronte, Ríme, Paríži, Manile, Denveri, Čenstochovej, Santiagu de Compostela, Buenos Aires a Ríme, kde sa tradícia začala. "Do Krakova sa doteraz prihlásilo takmer 600-tisíc ľudí zo 170 krajín. Prihlasujú sa tiež záujemcovia o dobrovoľníctvo. Doteraz približne 15-tisíc z Poľska i zo zahraničia. Zo Slovenska očakávame účasť okolo 5000 mladých," dodal Chrvala.

Program Svetových dní mládeže zahŕňa dni stretnutia mládeže so Svätým Otcom, ako aj sprievodné udalosti duchovného a kultúrneho charakteru, akými sú sväté omše, katechézy, stretnutia so známymi spoločenstvami a hnutiami pracujúcimi po celom svete, či koncerty a predstavenia. V hlavnom programe je otváracia svätá omša, ktorej hlavným predsedajúcim bude krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz. Návšteva Svätého Otca sa začne v stredu 27. júla.

Foto - krakow2016.com

Inzercia

Odporúčame