Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. marec 2023

British International School Bratislava

Prečo britská medzinárodná škola núti žiaka sedieť doma s vypnutým mikrofónom

Po obvinení zo sexuálneho obťažovania bol žiak, bez riadnej možnosti sa brániť, zo školy okamžite vylúčený. Teraz sa snaží dokázať svoju nevinu.

Prečo britská medzinárodná škola núti žiaka sedieť doma s vypnutým mikrofónom

British International School Bratislava. Foto: Postoj

Advokát Peter Kubina, ktorý je širokej verejnosti známy aj ako obhajca dvojice zadržaných policajtov NAKA Jána Čurillu a Pavla Ďurku, rodiny zavraždeného Jána Kuciaka či Penty a Dôvery, zverejnil na svojom blogu článok „Ako elitná škola šikanuje dieťa, aby si zachránila tvár“, kde opisuje prípad svojho maloletého klienta Kevina, ktorý už niekoľko mesiacov nechodí do školy.

Zo štúdia ho mala vylúčiť stredná škola British International School Bratislava, ktorú tento chlapec navštevoval. Ako však uvádza Kubina, k vylúčeniu došlo „bez riadneho správneho konania a bez akýchkoľvek zákonne získaných dôkazov“, čo aj bolo napadnuté, a tak je Kevin stále oficiálne žiakom školy. Denník Postoj sa o tento prípad zaujímal a na vlastnú žiadosť dostal prístup ku kópii spisu zo správneho konania, ktoré škola voči Kevinovi vedie. 

Čo z toho vyplýva?

Prestížna britská škola

V bratislavskej Dúbravke sa nachádza prestížna súkromná britská medzinárodná škola British International School Bratislava. Ako drahá anglickojazyčná škola láka mnohých študentov, ktorí sú deťmi zahraničných podnikateľov či diplomatov – sama škola sa chváli, že hostí deti vyše štyridsiatich národností –, ale aj solventných slovenských rodičov, ktorí chcú svojim deťom dopriať kvalitné vzdelanie, skvelú angličtinu a vstupenku na najlepšie svetové univerzity.

Škola je rozdelená na tri stupne: predškolskú výchovu, prvý stupeň a druhý stupeň. Už od troch rokov veku sem teda môžu do škôlky chodiť deti, ktoré pokračujú v študijnom programe a po pätnástich rokoch ako plnoletí školu opúšťajú – s možnosťou získať diplom o absolvovaní medzinárodne uznávaného programu International Baccalaureate (IB).

Ročné školné sa tu začína na desiatich tisícoch eur za prvý rok v škôlke a končí sa na dvadsiatich troch tisícoch za maturitný ročník.

Jedným zo žiakov, ktorý na školu chodí už od troch rokov, je aj sedemnásťročný Kevin. Má dobré študijné výsledky, nikdy nemal na škole problém so správaním a dokonca v tomto školskom roku získal aj niekoľko disciplinárnych pochvál. Najviac, ako za svoje doterajšie štúdium kedy dostal. Do konca školy mu ostáva jeden a pol roka. Prečo teda nechodí do školy?

British International School Bratislava. Foto: Postoj

Obvinenia zo sexuálneho obťažovania

Všetko sa to začalo necelé dva mesiace po začiatku tohto školského roka, koncom októbra 2022. Tri žiačky vyhľadali jedného z vyučujúcich, ktorému sa sťažovali na Kevinovo správanie. Jednu mal chytiť za zadok a mať na jej adresu sexistické vyjadrenia, druhú mal chytiť za stehno a chrbát, tretej sa mal pýtať nevhodné otázky súvisiace so sexom, ako napríklad s koľkými mužmi už spala, ako často používa vibrátor a podobne.

K týmto trom sa následne pridalo pár ďalších svedectiev od spolužiačok, podľa ktorých k nim mal mať Kevin nevhodné poznámky, prípadne dotyky, respektíve iba videli či počuli o tom, že Kevin sa mal takto prejavovať.

Škola, pochopiteľne, začala vec riešiť, čo je nepochybne správne. 

Riaditeľ druhého stupňa Mark Hatherell si – pomocou tejto trojice žiačok – vytypoval ďalších študentov, ktorých požiadal, aby mu napísali, či počuli alebo videli, že by Kevin niekedy robil dačo nevhodné.

Škola zrazu dostala viac ako desať písomných vyjadrení o tom, čo všetko mal Kevin niekedy robiť – niekoho sa mal dotknúť, niekomu mal okomentovať oblečenie, s niekým sa mal rozprávať o sexe či drsnejšie vtipkovať.

Riaditeľ sa následne s Kevinom stretol, ten drvivú väčšinu obvinení poprel. Hatherell sa údajne vyjadril, že už má všetky informácie, ktoré potrebuje, čím bola vec v zásade rozhodnutá. Škola si podľa spisu nijako bližšie neoverovala, čo z obvinení je pravda a čo nie. Kevin tvrdí, že dokáže vyvrátiť veci, ktoré mali byť nepravdivé alebo značne nafúknuté, prípadne zasadené do úplne iného kontextu.

Kevin bol však po obvineniach prakticky z večera do rána vyhodený zo školy. Tá pritom nedodržala legislatívny postup, podľa ktorého platí, že ak chce škola vylúčiť študenta, musí spustiť správne konanie. Kevinovi rodičia preto vyhľadali pomoc právnika Petra Kubinu.

Po tom, čo bol Kevin už de facto niekoľko dní mimo školy, no bez toho, aby bol oficiálne vylúčený, sa Kevin aj s právnikom a notárom pokúsil prísť na vyučovanie. To mu bolo fyzicky znemožnené. Škola následne začala správne konanie a Kevinovi umožnila zúčastňovať sa na vyučovaní online – ale iba s vypnutým mikrofónom, môže teda iba počúvať, prípadne si s vyučujúcim písať. Tento stav trvá už päť mesiacov a škola ho neustále rôznymi obštrukciami predlžuje.

Inzercia

Neopätovaná láska a pomsta

Čo sa v škole vlastne stalo? Začiatkom školského roka prišla do kolektívu nová žiačka Betty, ktorá, hoci bola v škole necelé dva mesiace, má podľa Kevina na tom celom hlavný podiel viny. Kevin tvrdí, že Betty oňho prejavovala záujem, ktorý však Kevin neopätoval, keďže už tri roky má vzťah s bývalou spolužiačkou. Podľa verzie Kevina mohlo ísť teda o akt pomsty. 

Betty mala na seba naviazať prinajmenšom dve ďalšie žiačky, pričom podľa Kubinu existuje aj dôkaz, že táto trojica šikanovala mladšie študentky. Riaditeľovi porozprávali, čo Kevin vraj urobil, na niektorých vyjadreniach bolo podľa Kevina čosi pravdy, niektoré mali byť úplné výmysly. A aj to, čo je pravdivé, po zasadení do kontextu vyzerá celkom inak.

Trebárs jeden dotyk za zadok sa v skutočnosti vraj udial tak, že Kevin sa mal omylom v rade v jedálni táckou dotknúť spolužiačky, ktorá stála pred ním. Otázky na vibrátor zasa súviseli s tým, že táto žiačka o svojom vibrátore napísala školskú esej, o ktorej sa potom mali žiaci v dvojiciach rozprávať. Keďže esej bola o vibrátore, Kevin sa tejto žiačky naň na hodine pýtal.

Podľa toho, čo hovorí Kevin, je na škole veľmi uvoľnená morálka, čiže daná situácia sa skutočne stala. Mnohé deti tu vraj majú sexuálne skúsenosti už vo výrazne skorom veku, vo veľkom sa požíva alkohol a ich mimoškolský život vraj vyzerá ako jedna párty za druhou.

Uvoľnená sexuálna morálka

Sex pre týchto žiakov údajne nie je žiadne tabu a prirodzene sa o ňom veľa rozprávajú, aj keď sú v škole. Kevin v tomto nie je výnimkou – nepopiera, že niektoré veci, ktoré o ňom mali spolužiaci napísať, sa zakladajú na pravde, a aj priznáva, že niektoré veci, ktoré povedal, boli nevhodné. No vraj keby sa urobil podobný profil azda hociktorého iného študenta, nevyzeral by inak. Komunikácia týchto tínedžerov medzi sebou je skrátka plná sexuálnych narážok.

Škola tieto veci neriešila a vraj ani k tomu nikdy nemala podnet – až prišla Betty a začala sa celá vec s Kevinom.

Prečo by však škola zareagovala takto extrémne? Miesto napomenutia či pokarhania hneď vylúčenie? Verzia Kevina a jeho rodičov je nasledovná: Škola zistila, že problém so sexuálnymi rečami či obťažovaním, ktorý vyzeral byť malý, je v skutočnosti obrovský a týka sa omnoho väčšieho počtu študentov. Tohto sa škola mala zľaknúť a namiesto toho, aby začala vec riešiť, sa rozhodla Kevina vyhodiť a tým celú vec zdanlivo uzavrieť.

Čo sa týka nedodržania právneho postupu pri vylúčení zo štúdia, je ťažko uveriteľné, že by škola nevedela, ako sa v týchto situáciách postupuje, ale zdá sa, že to tak naozaj bolo. Súkromné školy totiž ešte donedávna mohli v prípade nejakého problému svojho žiaka vylúčiť podľa svojich interných predpisov. No Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý túto vec upravoval, sa začiatkom roka 2022 zmenil, čo škola zjavne nepostrehla, keďže žiaden taký prípad v nedávnej minulosti neriešila.

Podľa Kubinu je však už škole jasné, že po právnej stránke vec nemá šancu ustáť, keďže tých pochybení, ktoré narobila, je množstvo. No škole ide o inú vec – a to zachrániť si tvár pred vlastnými študentmi. O Kevinovi totiž už pred študentmi spravili prezentáciu v zmysle, že predátor je odstránený, môžete si vydýchnuť. Keby ho teraz opäť pustili na vyučovanie, nevyzeralo by to dobre.

British International School Bratislava. Foto: Postoj

Škola mlčí

Denník Postoj sa po stretnutí s Kevinom, jeho rodičmi a advokátom Petrom Kubinom obrátil so žiadosťou o stretnutie aj na riaditeľku celej školy Karen Eastwoodovú a riaditeľa druhého stupňa Marka Hatherella. Napriek opätovným žiadostiam sme ani na jeden náš mail nedostali reakciu – iba na prvý mail prišla automatická odpoveď od riaditeľky školy o tom, že je na jarných prázdninách.

Keďže žiadosť o stretnutie nebola úspešná, poslali sme škole ďalší mail s nasledovnými otázkami: či s Kevinom a jeho správaním boli problémy už pred udalosťou, keďže zo spisu to nijako nevyplýva; či sa pokúsili vyšetriť obvinenia a skúmať ich pravdivosť; prečo vynechali povinné správne konanie a či majú informácie o tom, ako napísal advokát Kubina, že tie isté dievčatá, ktoré obvinili Kevina zo sexuálneho obťažovania, šikanujú mladších študentov.

Škola sa však rozhodla pre mlčanie, rovnako vedenie školy momentálne celý proces naťahuje. Výsledkom je, že nie je vôbec jasné, či je Kevin naozaj predátorom alebo obeťou intrigy, každopádne je už päť mesiacov mimo školy. Jeho kontakty so študentmi boli prerušené – škola totiž zakázala žiakom sa s Kevinom stýkať alebo ho akokoľvek v škole spomínať. A tí sa boja s Kevinom komunikovať zo strachu, že budú do prípadu nejako vtiahnutí.

Ako konštatuje Kubina vo svojom článku, „zatiaľ sa však nezdá, že by existovala sila, ktorá by dokázala touto situáciou v krátkej dobe pohnúť“.

Poznámka: Mená oboch žiakov, ktorí sa v článku spomínajú, boli zmenené.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.