SPOLOČNOSŤ: Vatikán odmieta filmový trhák Súmrak

Nad hollywoodsky filmový trhák Súmrak (Twilight New Moon) sa vzniesli mračná hnevu zo strany Vatikánu. Film považujú za „morálne vákuum s deviantným odkazom“. Informácie o tom priniesol portál Dailymail.co.uk.

Web citoval slová člena Pápežskej rady pre kultúru Franca Perazzoleho. Podľa jeho slov sú vo filme „muži a ženy zobrazované s otrasnými maskami a je to opäť len starý trik či ideálny vzorec využívania extrémov s cieľom naplniť pokladne“.

Rekordné tržby
Pokračovanie príbehu o láske mladého dievčaťa Belly Swan (Kristen Stewart) a „abstinujúceho“ upíra Edwarda Cullena (Robert Pattinson) láme rekordy. Minulotýždňová premiéra v Severnej Amerike je toho dôkazom. Portál Kinema.sk informoval, že tržby z polnočných predstavení v noci z minulého štvrtka na piatok sa vyšplhali na sumu 26,3 milióna dolárov. Podľa portálu tak film prekonal letný rekord premiéry šiesteho dielu Harryho Pottera. Počas piatkového premietania padol druhý rekord – 72,7 milióna dolárov je čiastka, ktorá zostala v pokladniciach americkým kín. Filmové spracovanie románovej ságy Stephenie Meyerovej sa tak stalo historicky najlepšou premiérou v Amerike.

K téme:
Hollywoodski anjeli, vatikánski démoni Zdieľať

Zdeformovaný obraz sexuality
Vatikánu sa nepáči posolstvo, ktoré so sebou film prináša. Podľa hovorcu Federica Lombardiho je „zmesou excesov zameraných na mladých ľudí“ a nesie v sebe vážne ezoterické prvky. Steven D. Greydanus v recenzii na Decentsfilms.com píše o zdeformovanom mediálnom obraze sexuality: „To je presne to, čo fanúšikovia priateľského vampíra Edwarda Cullena a smrteľnej žabky Belly Swanovej z ich príbehu očakávajú...“

Vatikán prišiel s kritikou tri týždne po tom, čo Katolícka cirkev v Taliansku odsúdila Halloween ako antikresťanský a nebezpečný. Rodičom odporučila neobliekať deti do kostýmov strašidiel. Odsúdenia sa dočkala aj séria J.K. Rowlingovej o čarodejníkovi Harrym Potterovi či knihy Dana Browna.

Katolícki biskupi Slovenska film odmietli hodnotiť s tým, že „KBS nemá zmluvu o reklame na daný film. Vyjadrovať sa k nemu by znamenalo robiť mu reklamu,“ povedal hovorca Jozef Kováčik pre Postoy.sk.

Andrea Šalková
Foto: Flickr.com
Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo