Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. marec 2023

Po Hegerovom vyfarbení sa

KDH nie je na tom až tak zle, ale malo by prilákať silnú dvojku

Ako cudzinec sa nevyjadrujem k vašim vnútorným vnútrostraníckym záležitostiam, ale keď ide o byť či nebyť pre KDH, niet mi pomoci.

KDH nie je na tom až tak zle, ale malo by prilákať silnú dvojku

Foto: TASR/Martin Baumann

KDH je môj amour fou. Som si pritom plne vedomý, do akej miery to kádeháci v minulosti pokašlali.

Raz za čas sa stretávam s ľuďmi, ktorí poznajú hnutie zvnútra a potom mi rozprávajú nelichotivé veci o tých legendárnych regionálnych štruktúrach. Sú vraj presne také skostnatené, ako sa hovorí.

Aj tak budem fandiť KDH do posledného dychu. Keby mi žena dovolila, bol by som už dávno členom. A hneď by som prihlásil aj naše deti v škôlkarskom veku.

Prečo? Ukážte mi v Európe inú kresťanskodemokratickú stranu, ktorá je založená na étose tajnej cirkvi, nikdy sa neskompromitovala mocibažným populizmom a Krista v kľúčových chvíľach nezradila.

No vidíte. Prežitie KDH je hodnota sama osebe. Bodka.

Som preto rád, že KDH má za sebou šťastný týždeň.

Obávaná konkurencia v osobe povereného premiéra sa nekoná.

Hegerovi Demokrati nie sú ani mačkopsom, ale zoskupením sporných postáv z liberálnopravicového spektra, medzi ktorými sa napríklad nachádza šéfdiplomat, ktorý so slovníkom posledného pajzla šíri nevraživosť voči vláde kľúčovej susednej krajiny.

Ani jeden konzervatívec tam nie je a takého tam očividne ani nechcú.

Priamou konkurenciou KDH bude po tretíkrát opäť Matovičovo OĽaNO. Zdieľať

Heger na otázku nášho kolegu Magušina odpovedal jasne: srdcovkám kresťanských konzervatívcov, ako sú ochrana života od narodenia po prirodzenú smrť a podpora tradičnej rodiny, „sa nebudeme venovať, nebudú v našom programe, nebudeme ich predkladať“.

Konzervatívcovi, ktorý toto volí, už niet pomoci. Ten musí mať slabosť na bezobsažné kvetnaté vety typu: „Dôvera sa buduje, a preto je dôležité mať ukotvenú víziu, procesy a štandardy, ku ktorým sa tí ľudia hlásia.“

Aj keď sa takto vyfarbil – a Heger sa vlastne už prvý deň v úrade premiéra vyfarbil ako konzervatívec nepraktizujúci –, bolo správne, že mu KDH začiatkom roka ponúklo druhé miesto na svojej kandidátke.

Niektorí konzervatívni voliči ho mali radi a ako jednotlivec v čisto konzervatívnom biotope by nemohol veľmi škodiť. Veď je prispôsobivý.

Teraz sa karavána posunula ďalej. Na Slovensku je veľa strán s prvkami populistického konzervativizmu, no priamou konkurenciou KDH bude po tretíkrát opäť Matovičovo OĽaNO.

Antirating Matoviča je galaktický, ale rázne kampane robiť stále vie, a tentokrát už s konzervatívnejšie vyhranenou kandidátkou. A s jednou silnou konzervatívnou témou: bol to on a nie nejaký prorodinný kádehák, kto sa postaral o najväčší skok dopredu, aký demokratické Slovensko v rodinnej politike kedy zažilo.

Som optimista, že to kádeháci tentokrát dajú, no obavy sú namieste. Mali by si kandidátku posilniť o niekoľko silných osobností kresťanského razenia. Samozrejme, mali by osloviť politikov z KÚ, s nimi to však môže byť ťažké. U Matoviča sa majú dobre.

Tu mi napadlo, že druhé miesto na kandidátke, ktoré ponúkli Hegerovi, je stále voľné.

Predseda Milan Majerský silnú dvojku nemá.

A tu ma irituje, že vo veľkom zmätočnom kolotoči spájania nikto nespomína jedno meno.

Krajniak sa od začiatku učil z chýb kresťanských demokratov na Západe. Zdieľať

Chápem, že snívam o niečom prakticky nemožnom a že je tam asi veľa pokazených osobných vzťahov.

No zároveň platí, že ten človek bol jediným konzervatívnym a zároveň jediným schopným ministrom antimafiánskej vlády, ktorá svojou patológiou zvýšila pravdepodobnosť návratu mafie.

Samozrejme, v slovenskej politike sa nedá ručiť za bezúhonnosť nikoho, tak nebudem ručiť.

Napokon dotyčný nosí na čele stigmu, že za svoj politický vzostup vďačí politickej strane čerpajúcej z charizmy napichaných zlatokopiek, ktorých najkrajší sen je založený na tom, že im predseda oplodnením zabezpečí živobytie.

Inzercia

Hej, v takej strane urobil Milan Krajniak politickú kariéru.

Nuž, nobody is perfect.

Inak sú jeho výsledky celkom slušné.

Hoci to trvalo roky, držal slovo a prišiel – s premenovanou na generálny pardon – generálnou amnestiou, ktorá umožňuje státisícom zadlžených otrokov začať nový život.

Nie je pravda, čo kedysi tvrdil odporca amnestie Robert Fico, že je to nespravodlivosť voči tým, ktorí si slušne platia svoje odvody. Podmienkou na generálny pardon totiž je, že dlžník najprv uhradí dlžnú sumu (istinu).

Ide iba o odpustenie penále, ktoré je u vás v porovnaní s inými krajinami likvidačne vysoké.

Krajniak sa od začiatku učil z chýb kresťanských demokratov na Západe. Tí si myslia, že stačí byť konzervatívnym ministrom, no nemyslia na prápory progresívnych mimovládkarov, ktorí na ministerstvách robia.

Krajniak na Pietruchové myslel.  

Ukázal trpezlivú tvorivosť, keď presadil rodičovský bonus, koncept vymyslený Vladimírom Palkom, ktorý je sám osebe silnou politickou značkou, aj keď už nie pre KDH.

Nevieme, ako rodičovský bonus dopadne, v každom prípade si zaslúži pozornosť sveta.

Kto chce neustále robiť bolestivé reformy alebo revolúcie? Maximálne masochisti a progresívci. Zdieľať

Krajniak v otázke vojny a mieru dlho mlčal, napokon verejne zaujal jasný proukrajinský postoj, ktorý aj verejne obhajoval dlhým textom. Politik, ktorému populizmus nie je cudzí, tým riskoval, že príde v jednej z najproruskejších krajín Európy o potenciálnych voličov.

Správal sa nepopulisticky, čo treba oceniť.

Napokon stojí Krajniak za sociálnym rozmerom kresťanskej demokracie, ktorý v prostredí KDH nie je samozrejmosťou.

Cítim, že Krajniakovo ťaženie proti „reformám, ktoré musia bolieť“ u niektorých kádehákov nenájde pochopenie.

No má pravdu v tom, je to hlboko konzervatívne.

Kto chce neustále robiť bolestivé reformy alebo revolúcie? Maximálne masochisti a progresívci.

Normálny konzervatívec chce pokoj. Bolo by prospešné, keby tento rozmer v KDH bol posilnený.

Odhliadnuc od niektorých nezvyčajných prvkov je Milan Krajniak kresťanským demokratom vo svojej najklasickejšej podobe. Nemal by potom byť v Kresťanskodemokratickom hnutí?

Mal by.

Samozrejme, je celkom možné, že Krajniak prípadnú ponuku neprijme. Sme rodina má vstup do parlamentu o niečo istejší ako KDH a jej povolebný koaličný potenciál je neobmedzený. Krajniak môže v tričku kollárovcov ďalej ministrovať alebo dokonca ešte vyššie vystúpiť na kariérnom rebríčku.

No v normálnom svete by bol dvojkou KDH. Perfektnou dvojkou.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.