Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2016

Do Južnej Kórey prebehlo 13 zamestnancov severokórejskej reštaurácie v zahraničí

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie dnes spresnilo, že v minulosti už došlo k podobným prípadom, ale tento najnovší je prvý, keď do Južnej Kórey prebehol taký veľký počet zamestnancov a navyše z tej istej reštaurácie.

Podľa Soulu v skupine prebehlíkov je 12 žien a jeden muž. Ministerstvo v snahe predísť možným diplomatickým problémom či prípadnému ohrozeniu Severokórejčanov aj naďalej pracujúcich v spomínanej reštaurácii neuviedlo, v ktorej krajine pracovali.

V rozhovore s juhokórejskými úradníkmi prebehlíci uviedli, že propagande KĽDR prestali veriť, keď počas pobytu v zahraničí získali informácie o Južnej Kórei, a to aj prostredníctvom internetu či sledovaním juhokórejských seriálov a filmov.

Severokórejčania, ktorí sú vysielaní na prácu do zahraničia, sa pritom vyberajú práve na základe svojej oddanosti k režimu.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie odhaduje, že len v marci z KĽDR do Kórejskej republiky prebehlo viac ako 29.000 Severokórejčanov. Táto záležitosť je často predmetom dodatočných sporov medzi oboma Kóreami, ktoré majú už aj tak napäté vzťahy. Pchjongjang obviňuje Soul, že občanov KĽDR navádza, aby opustili svoju vlasť. Soul tieto obvinenia odmieta.

Vláda v Pchjongjangu prevádzkuje v 12 krajinách sveta asi 130 reštaurácií, z čoho má - podľa odhadov Soulu - ročne príjmy vo výške desať miliónov dolárov. Väčšinu ich personálu tvoria Severokórejčania.

V marci Soul oznámil sériu jednostranných sankcií voči KĽDR v reakcii na jej štvrtý jadrový test, pričom na Juhokórejčanov apeloval, aby sa vyhýbali návštevám reštaurácií tohto druhu, pretože platbou za svoju konzumáciu by prispeli na financovanie severokórejského jadrového programu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva