Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2016

Viacerí poľnohospodári na hornej Nitre plánujú skončiť s výrobou mlieka

Mliekarenská kríza sa dotkla aj viacerých poľnohospodárskych subjektov na hornej Nitre. Viacero podnikov sa rozhodlo skončiť s výrobou mlieka. Chov dojníc a výrobu mlieka sa snaží udržať podnik v Diviakoch nad Nitricou, ak sa mu to nepodarí, zvažuje, že sa preorientuje na iný typ výroby.

"V okrese Prievidza, v rámci výroby mlieka dochádza k ďalšiemu znižovaniu stavov. Nasvedčuje tomu situácia u našich susedov na severe, na martinsku, kde dostali výpovede (od mliekarenských spoločností, pozn. TASR). Takisto jeden náš podnik dostal výpoveď, ale hľadá si partnera na odbyt mlieka. Niektoré podniky, kde nastúpil nový manažment, prehodnotili situáciu v chove dojníc a výrobe mlieka a rozhodli, že tú výrobu ukončia," priblížil aktuálnu situáciu v podnikoch riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Prievidzi Jozef Fabián.

Ako ďalej ozrejmil, momentálne sa odhaduje, že na Slovensku od výroby mlieka upustí približne jedna tretina podnikov, čo podľa neho bude znamenať hlavne pre vidiek a zamestnanosť katastrofu. "Tým pádom, ak končí živočíšna výroba aj krajinná začne trpieť. Lebo živočíšna výroba je prepojená hlavne s trvalými trávnatými porastmi a je integrálnou súčasťou regionálneho rozvoja," poznamenal.

Výrobou mlieka sa okrem iných činností zaoberá aj Agrospol - podielnické poľnohospodárske družstvo Diviaky nad Nitricou. Momentálne má 190 dojníc a hovädzieho dobytka celkovo 500 kusov, vrátane toho na výkrm a ostatných kategórií. Momentálne vyrába mlieko so stratou, na každý liter je to asi 12 centov. K podnikom, ktorým mliekareň odmietla brať mlieko, zatiaľ nepatrí. "Zatiaľ sa snažíme za každú cenu výrobu mlieka udržať. Pokiaľ sa dostaneme do stavu, že to bude neudržateľné z ekonomického hľadiska a nebudeme to vedieť prekryť inou našou činnosťou a zachrániť chov dojníc, tak budeme musieť likvidovať stádo dojníc a preorientovať sa asi na chov mäsového plemena. A budeme sa snažiť robiť výkrm dobytka, ale už nie v takom rozsahu ako teraz," ozrejmil predseda predstavenstva Agrospolu Jozef Adamec.

Doplnil, že tento proces nie je záležitosťou jedného roka. Nemyslí si, že je tento chov rentabilnejší, podľa neho ide o to, že Agrospol musí využiť plochy, ktoré má v prenájme.

Inzercia

Odporúčame

 B.Škripek: Kresťania na Blízkom východe prispievajú k zmiereniu

B.Škripek: Kresťania na Blízkom východe prispievajú k zmiereniu

Vo štvrtok (7.4.) sa na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli konala konferencia s názvom Úloha kresťanov na Novom Blízkom východe. Branislav Škripek predsedal tejto konferencii a otváral ju krátkym príhovorom, v ktorom zdôraznil prínos kresťanov pre stabilizáciu situácie v regióne.

Denník Svet kresťanstva