08. apríl 2016

NHL: Situácia na Východe zamotaná, Detroit potrebuje 2 b., Boston stratu súperov

Boj o posledné dve miesteneky vo Východnej konferencii ostáva pred záverečným víkendom základnej časti stále zamotaný.

Hokejisti Detroitu Red Wings prehrali v noci na piatok s priamym konkurentom o play off zámorskej NHL Bostonom 2:5 a na definitívu postupu potrebujú vyhrať vo svojom poslednom zápase. Bruins sa vďaka triumfu bodovo dotiahli na "červené krídla" a poskočili na postupovú pozíciu pred Philadelphiu, napriek tomu nemajú všetko vo svojich rukách.

Bruins s kapitánom Zdenom Chárom momentálne patrí druhá voľná karta vo Východnej konferencii. Flyers v noci na piatok podľahli doma najhoršiemu mužstvu súťaže Torontu 3:4 po predĺžení. Na konte majú 92 bodov, teda o jeden menej ako Detroit a Boston, no do konca základnej časti odohrajú ešte dve stretnutia, kým ich súperi už len po jednom. Najhoršiu pozíciu majú "medvedi", keďže na postup im nemusí stačiť ani víťazstvo v poslednom stretnutí doma s Ottawou. Musia sa totiž spoľahnúť na zakopnutie jedného zo svojich konkurentov. Ak zvíťazí aj Detroit na ľade NY Rangers a Flyers uspejú za dva body s Pittsburghom aj NY Islanders, ostane im "čierny Peter".

V prípade rovnosti bodov rozhoduje počet víťazstiev v riadnom hracom čase a predĺžení a v tomto ukazovateli má navrch Detroit. Ďalšími kritériami sú počet získaných bodov vo vzájomných zápasoch a rozdiel skóre v celej základnej časti.

Boston proti Detroitu dominoval a prestrieľal ho vysoko 34:15. Solídny náskok si vypracoval už v prvých troch minútach, keď viedol 2:0 po góloch Davida Pastrňáka a Brada Marchanda. V 27. minúte znížil Alexej Marčenko na 1:3, no Bruins udreli dvakrát v priebehu 41. minúty a rozhodli o svojom triumfe. "Bol to určite jeden z najlepších výkonov za poslednú dobu. Od začiatku do konca na oboch stranách klziska, navyše sme dokázali eliminovať ich rýchlosť. Chalani odviedli naozaj dobrú prácu," potešil sa tréner Bruins Claude Julien.

Detroit potrebuje na istotu postupu do play off zvíťaziť v záverečnom zápase s Rangers. "Do tretej tretiny sme išli s tým, že sme stále v hre o víťazstvo, no potom sme im darovali rýchle góly. To sa nemôže stať a sme sklamaní z prehry. Stále sme však v pozícii, keď kontrolujeme náš osud. Takže v sobotu poďme vyhrať," vyzval svojich zverencov tréner Jeff Blashill.

V stretnutí sa predstavila trojica slovenských hokejistov, no do bodových štatistík sa nezapísal ani jeden. Viac radosti mal kapitán domácich Chára, ktorý strávil na ľade 24 minút a zaznamenal dve strely na bránku a jednu "plusku". Tomáš Tatar odohral takmer 15 minút s jedným mínusovým bodom, jeho spoluhráč a menovec Jurčo necelých 11 minút a hodnotením +1.

V 13-zápasovom programe štvrtkovej noci bodoval zo Slovákov obranca Martin Marinčin, ktorý si v drese Toronta pripísal asistenciu. Opäť patril k najvyťaženejším hráčom "javorových listov" (24:20 min) a v 64 dueloch prebiehajúcej sezóny nazbieral dokopy sedem bodov (1+6). Marinčin prihral na otvárací gól stretnutia, keď si nakorčuľoval na pravý kruh a krížnou prihrávkou uvoľnil pred bránkou Williama Nylandera.

Philadelphiu pripravil o postupovú priečku najmä výkon brankára Jonathana Berniera, ktorý zlikvidoval 41 striel, a rozhodujúci gól strelil v 3. minúte predĺženia Jake Gardiner. "Je frustrujúce, že sme nezískali dva body, no musíme to hodiť za hlavu a pripraviť sa na Pittsburgh," vyhlásil kapitán Claude Giroux. "Letci" však majú stále všetko vo vlastných rukách a veria, že do vyraďovačky sa dostanú. "Ak by ste nám pred dvomi mesiacmi povedali, že budeme v takejto pozícii a bojovať o play off, brali by sme to," dodal.

Bod za asistenciu si pripísal útočník Marko Daňo, ktorého Winnipeg zvíťazil nad San Jose 5:4. Daňo mal prsty vo víťaznom zásahu Dustina Byfugliena, ktorý 10 sekúnd pred koncom stretnutia odmietol predĺženie. Pre mladého útočníka to bol desiaty bod (5+5) v 33 zápasoch ročníka. Tridsaťjedenročný produktívny obranca Byfuglien pridal ku gólu aj tri asistencie a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

Prehra Sharks znamená, že skončia definitívne na tretej priečke Pacifickej divízie a prvé kolo play off odštartujú na ľade LA alebo Anaheimu. San Jose sa v závere ZČ nedarí, keď vyhralo iba v jednom z posledných šiestich domácich stretnutí. "Musíme prísť na to, ako vyhrať na domácom ľade. Je to skutočne problém," povedal útočník Tommy Wingles.

Pittsburgh triumfoval na ľade Washingtonu 4:3 po predĺžení a zabezpečil si výhodu domáceho prostredia v prvom kole vyraďovačky. "Tučniaci" viedli v 30. minúte 3:0, o náskok síce prišli, no dva body im zabezpečil v 64. minúte Sidney Crosby. "Tvrdo sme pracovali, aby sme sa sem dostali. Myslím si, že musíme stále myslieť na to, čo nás sem dostalo a zaručiť, že takto budeme hrať aj v play off," povedal. Penguins vyhrali 14 z posledných 15 zápasov, Capitals prehrali tretí duel v rade. "Do play off sme sa dostali veľmi skoro, možnože niektorí hráči sa na neho príliš tešia a zabúdajú, že treba hrať aj v posledných zápasoch základnej časti," zdôraznil brankár Washingtonu Braden Holtby.

Los Angeles, stále bez zraneného útočníka Mariána Gáboríka, zdolalo rivala Anaheim tesne 2:1 a je jednu výhru od zisku titulu v Pacifickej divízii, čo sa mu podarilo naposledy v sezóne 1990-91. O triumfe domácich rozhodli v úvodnej dvojminútovke druhej tretiny Milan Lucic a Kris Versteeg.

V drese Chicaga stále chýba zranený Marián Hossa, v prvej formácii ho nahradil Richard Pánik, no z víťazstva sa netešil. "Jastrabi" podľahli St. Louis 1:2 po predĺžení, v Centrálnej divízii obsadia tretie miesto a play off odštartujú "na ceste" proti druhému tímu. Domáci viedli od 33. minúty zásluhou Jonathana Toewsa, no hrdinom duelu bol ruský krídelník Vladimir Tarasenko. V 59. minúte vyrovnal na 1:1 a v štvrtej minúte predĺženia rozhodol o dvoch bodoch pre Blues. "Sú to dôležité body a vždy je pekné vyhrať vonku. Zvíťaziť krátko pred play off proti veľmi dobrému tímu dodáva sebadôveru," povedal.

St. Louis si výhrou zabezpečil domácu výhodu v 1. kole vyraďovačky a stále je v hre o titul v Centrálnej divízii i Západnej konferencii. Zápas pred koncom má zhode 107 bodov ako vedúci Dallas, ten má však v prípade triumfu v záverečnom stretnutí všetky tromfy v rukách. "Hviezdy" nezaváhali ani v noci na piatok a poradili si doma s Coloradom 4:2. Zápas mal špeciálnu príchuť pre nováčika v drese Dallasu Jasona Dickinsona, ktorý skóroval pri svojom debute v NHL. Do prvého tímu ho pritom povolali z farmy v AHL iba vo štvrtok ráno. "Myslel som iba na to, že sem prídem a budem hrať svoju hru a čo najviac pomôžem svojim spoluhráčom. Našťastie som skončil aj s gólom," povedal pre nhl.com.

V newyorskom derby zvíťazili "ostrovania" na ľade "jazdcov" 4:1 a oba tímy majú v Metropolitnej divízii na konte zhodne po 99 bodov. Islanders však majú jeden zápas k dobru. "Je zábava zdolať týchto chalanov. Vždy, keď proti nim hráme, je to veľmi ťažké. Rýchle, intenzívne a je tam všetko, čo k hokeju patrí," povedal strelec víťazného gólu Casey Cizikas. V zostave hostí stále nefiguruje slovenský brankár Jaroslav Halák a podľa posledných informácií vynechá ešte asi dva týždne.

Ottawa vyhrala nad Floridou 3:1, prvý gól v kariére NHL zaznamenal Buddy Robinson. V drese Panthers dal 27. presný zásah sezóny veterán Jaromír Jágr. Domácu výhodu v prvom kole play off si zabezpečila aj Tampa Bay po triumfe 4:2 na New Jersey Devils. Nashville zdolal Arizonu 3:2, Montreal si poradil s Carolinou 4:2. Najviac gólov padlo v Calgary, kde domáce "plamene" zvíťazili v poslednom stretnutí pred vlastnými fanúšikmi nad Vancouverom 7:3. Hrdinom zápasu bol domáci Mikael Backlund, ktorý strelil premiérový hetrik v profilige. "Je úžasné zakončiť sezónu doma takýmto spôsobom. Dnes hrali všetci dobre. Chceli sme sa poďakovať fanúšikom, boli s nami počas celej sezóny, aj keď bola pre nás ťažká. Dúfame, že v nasledujúcej sa dostaneme do play off," povedal.

Istotu play off má na západe osmička Dallas, St. Louis, Chicago s Mariánom Hossom a Richardom Pánikom, Anaheim, Los Angeles s Mariánom Gáboríkom, San Jose, Nashville a Minnesota. Na východe už istý držiteľ Prezidentskej trofeje za víťazstvo v základnej časti Washington Capitals, Pittsburgh, Florida, New York Rangers, New York Islanders s brankárom Jaroslavom Halákom a Tampa Bay.