Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2016, 11:30

B.Škripek: Kresťania na Blízkom východe prispievajú k zmiereniu

Vo štvrtok (7.4.) sa na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli konala konferencia s názvom Úloha kresťanov na Novom Blízkom východe. Branislav Škripek predsedal tejto konferencii a otváral ju krátkym príhovorom, v ktorom zdôraznil prínos kresťanov pre stabilizáciu situácie v regióne.

Kresťania na Blízkom východe patria k menšine, ale rozhodne treba povedať, že nie k pasívnej. Na jednej strane vôbec nezostali v pozícii obetí - rozhodli sa usporiadať demokratickú samosprávu oblastí, ktoré obývajú. Povolali svojich mužov do zbrane a vyhnali jednotky tzv. ISIS (Islamského štátu). Začali sa brániť brutálnemu vyvražďovaniu pre svoju vieru, avšak motívom ich konania nebola pomsta, ale obrana vlastných rodín a vlastnej krajiny. Vo svojom boji dosiahli viaceré významné úspechy, o ktorých svetové média mlčali.
      Kresťania na Blízkom východe prispievajú k nastoľovaniu mieru tým, že vedia odpúšťať a robia tak každý deň. Je to presne v súlade s učením Ježiša Krista. „Keď sa stávajú zlé veci, prirodzene sa tým naštartuje uzavretý kruh násilia a pomsty. Tento kruh dokážu preťať často len kresťania a to tým, že vedia odpustiť,” zdôraznil hneď na úvod Branislav Škripek.
     

 Ale ani zďaleka úloha kresťanov nekončí odpustením. Prinášajú nádej a budúcnosť. Aj tým, že spolupracujú so všetkými menšinami pri budovaní demokratickej samosprávy. Sýria a Irak fatálne zlyhali pri obrane vlastných občanov pred vyvražďovaním zo strany ISIS a preto kresťania inicializovali vznik domobrany a vlastných demokratických štruktúr. Tak vznikol federatívny systém Rojava a buduje sa aj ďalší na Ninivských planinách. „Čas ukáže životaschopnosť týchto projektov, avšak dnes už vieme povedať, že boli úspešne vytlačení bojovníci ISIS z tejto oblasti a tak sa podarilo zachrániť mnohé ľudské životy a to nielen kresťanov, ale aj príslušníkov iných menšín,” povedal Branislav Škripek (OĽaNO) ako člen predsedníctva ECPM.
      Konferencie sa zúčastnili aj ďalšie významné osobnosti ako Bas Belder, člen EP za Holandsko, Henk Jan van Schothorst, riaditeľ TKR a Giudo van Beusekom, generálny riaditeľ ECPM.
     

 Branislav Škripek na záver konferencie povedal: „Európa potrebuje stabilitu na Blízkom východe. Nemôžeme ignorovať túto skutočnosť. Sú to naši susedia, ktorí reprezentujú naše kultúrne a duchovné korene. Aj preto musí byť Európa silnejším hráčom v tejto oblasti a chrániť všetky menšiny, špeciálne kresťanov. Aj keď tam nemáme vlastnú armádu, existuje diplomacia a ekonomický tlak, ktorý musíme využiť na pomoc prenasledovaným. A práve prítomnosť kresťanov vie zabezpečiť stabilitu a pokoj.”
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Mimoriadna schôdza parlamentu k cenám potravín má byť v stredu od 8.00. Po jej skončení by sa mala uskutočniť schôdza k stavu verejných financií a následne schôdza k zdravotníckym témam. (tasr)

pred 9 hodinami

Očkovanie druhých dávok vakcíny AstraZeneca sa končí začiatkom októbra, posledný termín je 6. október. Upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva, ktoré v spolupráci s vakcinačnými centrami v každom kraji otvára posledné termíny. (tasr)

pred 10 hodinami

Takmer všetkých 39 baníkov, uviaznutých dva dni pod zemou na východe Kanady, už zachránili a zvyšných podľa očakávania dostanú na povrch počas utorka. Baníci uviazli v nedeľu po tom, čo nehoda poškodila ich dopravný systém a mužom to zatarasilo prístup k hlavnému východu. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva