Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2023, 15:48

Plenárne zasadanie KBS

Biskupi kritizujú učebné materiály o sexuálnej výchove na školách

Biskupi kritizujú učebné materiály o sexuálnej výchove na školách

Foto: TK KBS/Peter Zimen a Postoj/Andrej Lojan

Učebnice priamo povzbudzujú k nevhodnému sexuálnemu správaniu, obsahujú aj perverzné obrázky, kritizuje KBS vo svojom vyhlásení.

V dňoch 6. a 7. marca sa všetci pätnásti slovenskí biskupi, členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS), zišli v Badíne na 104. plenárnom zasadaní.

Privítali medzi sebou nového člena Milana Lacha a zverili mu správu Bioetickej subkomisie, Environmentálnej subkomisie a Rady pre pastoráciu v zdravotníctve.

Vyhodnotili niektoré aktivity KBS, ako napríklad stretnutie laikov, zasvätených a biskupov, ktoré sa uskutočnilo v Nimnici na tému Ako byť synodálnou Cirkvou?, ako aj synodálnu konzultáciu, ktorá prebiehala na kontinentálnej úrovni v Prahe a ktorej výsledky budú podkladom na celosvetové synodálne stretnutie v Ríme v októbri tohto roka.

Biskupi sa oboznámili so štatútom a doplnenými podmienkami trvalého diakonátu. Biskup Marek Forgáč predstavil nový štatút Hudobnej subkomisie KBS, ako aj výsledky práce tohto poradného orgánu KBS.

Arcibiskup Cyril Vasiľ predstavil aktuality z Rady pre rodinu a dve pripravované publikácie. Jedna sa volá Malá cesta kresťanských manželov a druhá Sväté rodiny, obe sú vhodným materiálom na sprevádzanie rodín v prvých rokoch manželstva.

Tajomník Rady pre mládež KBS Matúš Reiner informoval o prípravách a možnosti účasti na Svetovom stretnutí mládeže, ktoré sa uskutoční 1. až 8. augusta 2023 v portugalskom Lisabone. Z Rady pre pastoráciu v zdravotníctve biskupi prijali informácie a schválili odborný, vzdelávací a formačný kurz pre kňazov, ktorí sa venujú pastoračnej činnosti v nemocniciach a lôžkových zariadeniach.

Arcibiskup Ján Orosch, doterajší predseda SSV, po dvadsiatich rokoch ukončil svoju funkciu. Za nového predsedu bol zvolený biskup Ján Kuboš.

Biskupi sa oboznámili s nepovolenými liturgickými sláveniami a pastoračnými aktivitami Fraternity Pia X. na Slovensku. Informovali sa o vývoji v otázke cien energií pre neregulované cirkevné subjekty a rozhodli o podpore projektov z masmediálnej zbierky. Bolo posudzovaných 23 projektov, z toho 14 bude podporených celkovou sumou 57 000 eur.

Biskupi zareagovali na sťažnosti o učebných materiáloch o sexuálnej výchove na školách a vydali nasledujúce vyhlásenie. 

Vyhlásenie KBS ku škodlivým učebným materiálom pre školy

Kresťanská antropológia vidí v biologickej pohlavnosti muža a ženy jednu zo základných zložiek osobnosti, spôsobu jej bytia, prejavovania sa, komunikovania s druhými, cítenia, vyjadrovania a prežívania ľudskej lásky ako daru. 

Inzercia

Odmietame nesprávny pohľad na človeka, ktorý spochybňuje pohlavnú identitu jednotlivca, a uisťujeme žiakov, rodičov i učiteľov katolíckych škôl, že tieto inštitúcie budú vždy bezpečným priestorom, v ktorom nebudú žiaci ohrozovaní novodobými ideológiami.

„Od pohlavia sa totiž odvíjajú základné charakteristiky ľudskej osoby, ktoré v biologickej, psychologickej a duchovnej rovine z nej robia muža alebo ženu, a tým veľmi podmieňujú jej postupné dozrievanie a jej začlenenie do spoločnosti. Preto výchova musí zohľadňovať celú osobu a vyžaduje si citlivú integráciu biologických, psycho-afektívnych, sociálnych a duchovných prvkov“.1

Z tohto dôvodu ostro odmietame také učebné materiály k sexuálnej výchove (teraz napríklad od vydavateľstva Expol Pedagogika a Slovenskej akadémie vied 2), ktoré sú nevhodné a veku neprimerané svojím obsahom, obrázkami a kvalitou. Uvedené materiály (pracovná učebnica pre základné školy a pracovný zošit pre stredné školy) sú nastavené takmer výlučne na sexuálnu aktivitu, vytrhnutú z kontextu zrelých a zodpovedných vzťahov. 

Zároveň obsahujú obrázky nevhodné aj pre vyššie vekové kategórie, pôsobiace dokonca perverzne. Učebnice priamo povzbudzujú k nevhodnému sexuálnemu správaniu.

Táto výchova nie je v žiadnom prípade celistvou, ale skutočne materialistickou a ignorujúcou zmysel ľudského bytia. Záleží nám na tom, aby sme vychovali duchovne, duševne, vzťahovo i telesne zdravú generáciu, ktorá bude tvoriť harmonické vzťahy, vedieť rozlišovať medzi dobrom a zlom, ktorá bude mať vysoké ideály a svoju identitu nebude stavať iba na sebeckom vnímaní sexuality a vlastnom prospechu, ale na komplexnom rozvoji celej osobnosti človeka s orientáciou na jeho večný cieľ a pomoc druhým ľuďom.

My, biskupi, v jednote s mnohými rodičmi, ktorým leží na srdci dobro detí, odmietame, aby katolícke školy používali materiály, ktoré znižujú až popierajú Bohom darovanú dôstojnosť ľudskej osoby, a vyjadrujeme podporu i rodičom, ktorí si takúto výchovu neželajú ani na ostatných školách.

-

1 Kongregácia pre katolícku výchovu: AKO MUŽA A ŽENU ICH STVORIL. Na cestu dialógu ohľadom otázky gender teórie vo výchove, bod 4. https://www.kbs.sk/pdf/VAT/VATTeorGenderVoVychove2019.pdf 

2 Zuzana Bendíková, Radka Mikšík, Simona Mačorová: Vzťahová a sexuálna výchova pre žiakov vo veku 10 – 15 rokov (Pracovná učebnica)
Vydal: Expol Pedagogika, s.r.o., Heydukova 12-14, Bratislava, 2022
Recenzenti: Doc. Lenka Rovňanová, MUDr. Mário Moro, MUDr. Mária Kubalová

Nikola Kallová, Andrea Čierna: Partnerská a sexuálna výchova (Pracovný zošit pre stredné školy a gymnáziá)
Vydal: Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, 2023
Riaditeľka Ústavu: Barbara Lášticová
Recenzenti: Edita Popperová, Gabriela Magalová

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Novak Djokovič postúpil do semifinále Roland Garros. V pozícii nasadenej trojky zdolal vo štvrťfinále na parížskej antuke Rusa Karena Chačanova 4:6, 7:6, 6:2, 6:4. V semifinále narazí na víťaza zápasu medzi najvyššie nasadeným Carlosom Alcarazom zo Španielska a Stefanosom Tsitsipasom z Grécka. (tasr)

pred 10 hodinami

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.