Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2016

Paška: Návrhy EK berú členským krajinám právo samostatne sa rozhodovať

Návrhy Európskej komisie (EK) na riešenie migračnej krízy sú nerealistické a širokou verejnosťou aj mnohými členskými štátmi už odmietnuté. S takýmto hodnotením prišiel prvý predseda Slovenskej národnej strany Jaroslav Paška.

EK začala v stredu proces reformy spoločného európskeho azylového systému (CEAS) a predstavila aj opatrenia na zaistenie bezpečných a kvalitne riadených možností legálnej migrácie do Európy. Podľa Pašku ani jeden z dvoch návrhov modifikácie azylových pravidiel predstavených prvým podpredsedom komisie Fransom Timmermansom nesmeruje k posilneniu mechanizmov ochrany členských štátov pred nekontrolovanou masívnou ekonomickou migráciou z Afriky a Ázie, organizovanou zločineckými skupinami prevádzačov.
      

„Obidva návrhy, či už je to doplnok súčasného dublinského systému o trvalý prerozdeľovací mechanizmus označovaný za „Dublin plus“, alebo posilnenie mandátu Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) spojené s ďalšou harmonizáciou pravidiel, smerujú k tomu istému cieľu: odobrať členským štátom právo rozhodovať o tom, komu azyl poskytnú, a namiesto toho im vnútiť povinnosť preberať trvalú starostlivosť o európskym úradom pridelených imigrantov,“ uviedol Paška.
      

Pripomenul, že pred slovenskými občanmi sú, v zmysle medzinárodných dohôd a práv, za korektnú azylovú politiku zodpovedné Migračný úrad Ministerstva vnútra SR, vláda SR a Národná rada SR. „Tie dnes majú právo samostatne rozhodovať o tom, komu a na základe akých dôvodov poskytnú možnosť usídliť sa na Slovensku so všetkými dôsledkami pre štát a daňových poplatníkov za takto prijaté rozhodnutie,“ skonštatoval poslanec a člen výboru pre európske záležitosti NR SR.
      

Vláda SR je podľa Pašku povinná hospodáriť s príjmami štátu zodpovedne a nemá mandát na to, aby financovala život tisícok imigrantov podľa príkazov bruselských úradníkov. SNS sa preto domnieva, že nie je možné akceptovať návrhy EK.
      

„Predstavujú neprijateľný a neoprávnený zásah do suverénneho rozhodovania našich inštitúcií. Sú odsúdeniahodné. Sú zjavným dôkazom mocibažnosti úradníkov Európskej komisie pokúšajúcich sa zneužiť neriešené problémy utečencov na svoje vlastné politické ciele,“ doplnil prvý podpredseda strany.
      

Reforma spoločného európskeho azylového systému je podľa exekutívy EÚ založená na udržateľnom a spravodlivom systéme rozdeľovania žiadateľov o azyl medzi členské štáty. Reforma CEAS si vyžaduje harmonizáciu azylových postupov a štandardov, aby sa vytvorili rovnaké podmienky v celej Európe a obmedzili sa motivačné faktory, ktoré vyvolávajú opatrenia na obmedzenie neregulárneho sekundárneho pohybu. Do tretice EK žiada posilnenie mandátu Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) so sídlom na Malte.       Prvý podpredseda EK Frans Timmermans povedal novinárom, že utečenecká kríza odhalila nedostatky doterajšieho európskeho azylového systému. Niet pochýb o tom, že tí, ktorí potrebujú ochranu, ju musia dostávať a nemali by byť nútení vkladať svoj život do rúk prevádzačov. Súčasný systém nie je udržateľný. Rôzne národné prístupy navádzajú na azylový turizmus a neregulárnu migráciu a počas prebiehajúcej krízy sme svedkami toho, že dublinské pravidlá ponechávajú priveľkú zodpovednosť na niekoľko málo členských štátoch," skonštatoval Timmermans.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.