Arménsko a Azerbajdžan sa znovu obviňujú z porušovania prímeria

Situácia v oblasti Náhorného Karabachu je stále napätá. Azerbajdžan i úrady Karabachu sa aj dnes navzájom obvinili z porušovania dohody o prímerí, ktoré platí od utorka poludnia miestneho času.

Agentúra RIA Novosti dnes informovala, že podľa ministerstva obrany neuznanej karabašskej republiky podnikali v noci nadnes jednotky azerbajdžanskej armády pokusy o diverzné akcie na rôznych miestach styčnej línie, ktoré však boli úspešne prekazené.
      

Azerbajdžanské ministerstvo zasa uviedlo, že "arménske" ozbrojené sily za posledných 24 hodín porušili dohodu o prímerí 119-krát, pričom azerbajdžanské pozície ostreľovali z mínometov a guľometov s veľkým kalibrom. Azerbajdžanské jednotky v odvete vypálili 125 sálv "na pozície a zákopy nepriateľa". 
      

V Moskve sa dnes uskutočnila schôdzka ministrov zahraničných vecí Ruska, Azerbajdžanu a Iránu - Sergeja Lavrovova, Elmara Mammadyarova a Mohammada Džaváda Zarífa -, ktorá bola venovaná situácii v Náhornom Karabachu a spolupráci v oblasti Kaspického mora.
      

Rusko, podobne ako aj iné štáty regiónu, sa snaží upokojiť situáciu v Karabachu, kde 2. apríla vypukli prudké prestrelky medzi azerbajdžanskou armádou a karabašskými silami podporovanými Arménskom.
      

Náhorný Karabach, časť Azerbajdžanu, je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej zmluvy a doriešenia štatútu tohto regiónu. Živnou pôdou konfliktu je dlhotrvajúce napätie medzi kresťanskými indoeurópskymi Arménmi a väčšinovo moslimskými turkotatárskymi Azermi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo