Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2016

Holanďania v referende odmietli asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou

Účasť na referende dosiahla 32,2 percenta, 61,1 percenta zúčastnených Holanďanov odmietlo asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, zatiaľ čo iba 38,1 percenta hlasovalo za ňu.

Väčšina Holanďanov zúčastnených na stredajšom referende odmietla asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou. Po sčítaní všetkých hlasov sa ukázalo, že referendum je platné, nakoľko účasť bola vyššia ako 30 percent, informovala dnes agentúra AP s odvolaním sa na holandskú štátnu tlačovú agentúru ANP.

Účasť na referende dosiahla 32,2 percenta. Podľa ANP 61,1 percenta Holanďanov zúčastnených na referende odmietlo asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, zatiaľ čo iba 38,1 percenta hlasovalo za ňu. Ostatné hlasovacie lístky boli prázdne alebo neplatné.

Asociačnú dohodu Bruselu s Kyjevom ratifikovalo už 27 členských krajín EÚ i Ukrajina. V Holandsku ju podpísala vláda, ktorej postup v prípade negatívneho výsledku plebiscitu nie je zrejmý. Výsledky referenda však pre ňu nie sú právne záväzné.

Plebiscit v Holandsku je výsledkom úsilia euroskeptických iniciatív, ktoré si ho vynútili zozbieraním 400.000 podpisov. Sľubovali si od neho predovšetkým vyslanie jasného protiúnijného signálu.

Kým stúpenci dohody pripomínali nové možnosti v hospodárskej oblasti, predovšetkým vďaka dohode o voľnom obchode, kritici vidia v dohode prvý krok na ceste k plnoprávnemu členstvu Ukrajiny v EÚ.

V utorok večer sa predstavitelia šiestich najväčších parlamentných strán stretli v televíznej debate venovanej spornému referendu. Všetci zdôraznili, že vláda by mala brať výsledky referenda "vážne", ak bude prekročená 30-percentná účasť.

Šéf holandskej Strany práce Diederik Samsom upozornil, že prípadný negatívny výsledok referenda povedie k "otváraniu šampanského" v Moskve. "Rusko bude ťažiť z našej roztrieštenosti a povedie to k tomu, že Ukrajina sa bude musieť viac zamerať na Rusko," upozornil Samsom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.