Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. apríl 2016

Keď zase budem ministerkou

Čo môžeme očakávať od novej ministerky spravodlivosti.
Keď zase budem ministerkou

Lucia Žitňanská bude určite patriť medzi najostrejšie sledovaných ministrov novej vlády. Jednak kvôli tomu, že s jej menom, ale aj ministerstvom sa spája citlivo vnímaná téma boja proti korupcii. Ale tiež kvôli očakávaniam, ako si táto politička s imidžom kritičky korupcie a netransparentnosti dokáže poradiť vo vláde, ktorá už svojím zložením v tejto oblasti veľké nádeje nevzbudzuje.

Pragmatička

Lucia Žitňanská svojmu rezortu nepochybne rozumie. Jej rukopis nesú viaceré protikorupčné opatrenia z čias vlády Ivety Radičovej. Ale na svojom konte má aj niekoľko rozhodnutí, ktoré nabádajú k opatrnosti.

Žitňanskú do politiky priviedol Daniel Lipšic, ktorému robila na ministerstve spravodlivosti štátnu tajomníčku. Keď kvôli nedodržaniu koaličného záväzku zaviesť výhradu vo svedomí KDH predčasne opustilo Dzurindovu vládu, Žitňanská k Lipšicovi nebola lojálna a na ministerstve zostala.

Stala sa ministerkou, vstúpila do SDKÚ, neskôr sa chcela stať jej predsedníčkou, neuspela a nakoniec zakotvila v Moste. Tieto fakty majú istú výpovednú hodnotu, ale dajú sa, samozrejme, odbiť tým, že išlo o politické rozhodnutia, ktoré Žitňanskej úprimnú snahu o čistotu verejného života nijako nespochybňujú. Minimálne to poukazuje na veľkú mieru jej pragmatizmu. To však v politike nemusí byť vždy negatívna vlastnosť.

Lenže potom je tu šrám, ktorý isté pochybnosti vzbudzuje. Pri kauzách Radičovej vlády, ktoré sa týkali SDKÚ, ako bola budova pre daňové riaditeľsvo v Košiciach či platinové sitká, bola Žitňanská – aj v porovnaní s Radičovou – vždy viac lojálnou straníčkou ako nekompromisnou bojovníčkou proti korupcii.

Keď sa v roku 2012, po prevalení kauzy Gorila, vo vláde hlasovalo o odvolaní nominantky SDKÚ Anny Bubeníkovej z Výkonného výboru Fondu národného majetku, Žitňanská bola v súlade s líniou Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša proti. Aj keď to neskôr označila za chybu a argumentovala tým, že nemala dostatočné informácie.

Po týchto voľbách sa opäť zachovala pragmaticky. Napriek tlaku časti verejnosti zostala verná Bugárovi a podporila vstup Mosta do vlády so Smerom aj SNS. Svoj postoj obhajovala aj tým, že 90 percent priorít strany sa dostalo do programových priorít vlády. To by malo znamenať, že s presadením svojej agendy nová ministerka problém mať nebude. Aj keď také jednoduché to určite nebude.

Protikorupčný marketing

Je veľmi pravdepodobné, že staronová ministerka príde s niečím na spôsob protikorupčného balíčka a navrhne viacero legislatívnych krokov, o ktorých sa už dlho hovorí. Napríklad sa pokúsi presadiť hmotnú zodpovednosť politikov, ktorú mala v programe Sieť, alebo vylepšiť antischránkový zákon. Je dokonca dosť dobre možné, že v tom bude úspešná. Problém je inde.

Inštitucionálne a legislatívne zužovanie priestoru pre korupciu je určite potrebné, len v krajine silnie pocit, že viaceré tieto iniciatívy sú viac akýmsi antikorupčným marketingom ako účinnými opatreniami na reálny boj proti korupcii. Veď máme zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ale nefunguje. Koľko nozaj veľkých rýb prepojených na politiku posadilo do väzenia zriadenie špecialného súdu a prokuratúry?

Alebo iný príklad. V roku 2014 bol s veľkou pompou prijatý zákon o takzvanom whisteblowingu, podľa ktorého môžu osoby, ktoré ohlásia protispoločenskú činnosť, o ktorej sa dozvedeli počas výkonu svojho povolania alebo funkcie, požiadať o právnu ochranu. Dokonca majú nárok aj na odmenu. Mala sa tak zvýšiť motivácia nahlasovať korupciu. Zákon platí viac ako rok, ale o ochranu, ktorá z neho vyplýva, zatiaľ nepožiadal nikto.

Inštitucionálne a legislatívne zužovanie priestoru pre korupciu je určite potrebné, len v krajine silnie pocit, že viaceré tieto iniciatívy sú viac akýmsi antikorupčným marketingom ako účinnými opatreniami na reálny boj proti korupcii. Zdieľať

Aj príklad Česka alebo Rumunska hovorí o tom, že v boji proti korupcii sú viac než často na efekt prijímané protikorupčné zákony dôležitejší konkrétni ľudia. Odvážni policajti, prokurátori a sudcovia, ktorí ju dokážu vyšetriť, odstíhať a odsúdiť.

Tí však pre svoju prácu potrebujú prostredie, v ktorom bude mať nadkritický počet politikov záujem na tom, aby mali voľnú ruku. Aj pri vyšetrovaní politickej korupcie. Tomu, že k niečomu takému dôjde v súčasnej vládnej zostave, môže veriť len úplne nekritický optimista.

Inzercia

Trúfne si na Košice?

Veľkou témou Lucie Žitňanskej je súdnictvo. A platí, že v tejto oblasti sa jej počas predchádzajúceho pôsobenia na ministerstve podarilo uskutočniť viacero pozitívnych zmien. Problémom je, že jej možnosti v tejto oblasti sú vzhľadom na fungovanie sudcovskej samosprávy obmedzené.

Ministerka môže síce odvolať predsedov krajských a okresných súdov, nemôže to však urobiť bezdôvodne. Svoje rozhodnutie musí podložiť tým, že dotyčný funkcionár si neplnil svoje povinnosti. V každom prípade na zmenu vedenia je určite zrelé minimálne vedenie košického krajského súdu na čele s Imrichom Volkaiom. Ide o súd, ktorému sa podarilo stať symbolom rodinkárstva v slovenskej justícii.

Podľa analýzy Transparency International z roku 2012 malo zo 67 sudcov tohto súdu blízku rodinu na súdoch na východe Slovenska 22 sudcov. Trinásť z nich malo príbuzných priamo na ich pracovisku.

Žitňanská môže z pozície ministerky tiež ovplyvniť zloženie komisií, ktoré vyberajú sudcov, alebo zaviesť povinné zverejňovanie hodnotení sudcov. Od žiadneho z týchto opatrení sa však nedá čakať, že dramaticky otrasie aktuálnymi pomermi v slovenskej justícii.

LGBTI ako riziko

Rizikom pôsobenia Lucie Žitňanskej na ministerstve je jej prístup k agende takzvaných nových ľudských práv, napríklad práv sexuálnych menšín. S iniciatívou na schválenie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia ministerka vzhľadom na zloženie koalície s veľkou pravdepodobnosťou nepríde. Tým sa však jej možnosti nekončia.

Téma ratifikácie Istanbulského dohovoru bola iba odložená a môže sa kedykoľvek vrátiť na stôl. Rovnako ako akčný plán pre práva LGBTI osôb, ktorý bol síce pred voľbami zahraný do stratena, ale definitívne odmietnutý nebol. Na ministerstve spravodlivosti tiež existuje Výbor pre práva LGBTI osôb.

K liberálnemu táboru patrí aj nová štátna tajomníčka na ministerstve Mária Kolíková.

Existuje teda predpoklad, že Žitňanská bude v týchto témach oveľa aktívnejšia než Borec. Už len preto, že si takto môže chcieť u časti liberálnych voličov vylepšiť imidž, pošramotený vstupom do Ficovej vlády.

Foto: TASR/ Martin Baumann

 

Odporúčame